Carl Sagan i jego ,,Błękitna kropka”

RobertW/ Kwiecień 26, 2018/ Książki/ 0 comments

Carl Sagan to znakomity astrofizyk, badacz przestrzeni kosmicznej i popularyzator nauki. W swoich książkach – a napisał ich kilka – opisuje swoją wizję tego, jak ludzkość podbije, nie tylko nasz Układ Słoneczny, ale i ruszy ku gwiazdom. Uważa to za warunek przetrwania naszego gatunku. Do najbardziej znanych jego książek należą „Kosmos” oraz „Kontakt”. Na podstawie tego drugiego tytułu nakręcono film z Jodie Foster w roli głównej. Długo by wymieniać. Jedno jest pewne. Sagan to jeden z nielicznych uczonych, którzy potrafili przekazać swoją wiedzę w taki sposób, że czyta się te pozycje, niczym najlepsze powieści. Autor z wielkim zaangażowaniem wspierał projekt SETI, czyli program poszukujący życia pozaziemskiego. Ale to już temat na całkiem oddzielny wpis.

Całkiem niedawno wpadła mi w ręce kolejne dzieło znanego naukowca pt. „Błękitna kropka”. Jest to opowieść o naszej wędrówce w poszukiwaniu wiedzy. Od niepamiętnych czasów zastanawialiśmy się, skąd się wzięliśmy i czy nasza podróż ma jakiś sens. Z czasem nasze poszukiwania wiedzy skłoniły nas do spojrzenia w niebo. Czy jesteśmy sami? A jeśli nie – czy jesteśmy gotowi na kontakt z rasą, która zapewne będzie bardziej zaawansowana od nas? To tylko jedno z licznych zagadnień, przewijających się przez tą pozycję. Autor przybliża nam również teorie związane z tym, jak będą wyglądać ewentualne podróże międzygwiezdne. A także, snuje opowieść o już poznanym skrawku nieba, który, mimo że jest tak odległy, fascynuje ludzkość od zawsze. Dowiemy się także mnóstwa rzeczy o planetach z naszego Układu Słonecznego. To oczywiście dopiero początek naszych czytelniczych odkryć,

Nie jest to encyklopedyczna wiedza, jak już wspominałem. To niezwykle ciekawa opowieść, od której trudno się oderwać. Podążamy z fizykiem przez Wszechświat, poznając coraz to nowe cuda i dziwy. To nie tylko teoretyzowanie, ale i udokumentowana wiedza, jak choćby rozdziały, opisujące Wenus. Zachęcam do lektury.

Świetne wydanie tej książki sprawia, że czyta się ją jeszcze lepiej. Wydawnictwo Zysk i S-ka zadbało o to, by nie zabrakło mnóstwa kolorowych zdjęć planet, meteorytów, przestrzeni kosmicznej i o wiele więcej. Tą pozycję warto przeczytać, aby poszerzyć swoją wiedzę o miejscu, w którym przyszło nam żyć. Wszak Błękitna kropka to miejsce, którego mieszkańcom zamarzyło się ruszyć ku gwiazdom. I marzenie to realizują.