„Cecylka Knedelek przedstawia: zasady bezpieczeństwa nie tylko dla przedszkolaków” – recenzja

Sebastian Grochala/ Lipiec 11, 2016/ Książki, Książki dla Dzieci, sgrochala - recenzje/ 0 comments

Cecylka Knedelek i gąska Walerka to bohaterki stworzone przez Joannę Krzyżanek i Wydawnictwo Jedność. W kolejnych książkach z serii ich przygód najmłodsi czytelnicy (ale jak każdorazowo można się przekonać również starsze dzieci i dorośli) uczą się wielu przydatnych w codziennym życiu rzeczy. Tym razem sięgnąłem po książkę poświęconą – jak mówi sam tytuł – zasadom bezpieczeństwa.

306102-450Kolejny raz autorka łączy w bardzo sprytny sposób naukę i zabawę, aby przekazywać dzieciom naprawdę ważne treści – bo mamy tutaj i podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w sklepie, w domu – z wyszczególnieniem zagrożeń czyhających na nas w pokoju, łazience czy kuchni, w szkole i przedszkolu, w ogrodzie, podczas wyjazdu wakacyjnego czy wreszcie zestaw zasad związanych z informowaniem innych ludzi czy służb o niebezpieczeństwie czy jakimś wydarzeniu.

Podobnie jak w przypadku książki kucharskiej wprowadzeniem do prezentacji i omówienia konkretnego pakietu zasad bezpieczeństwa są humorystyczne historyjki z udziałem Cecylki oraz gąski Walerki. Następnie zaś czekają na czytelników solidnie opracowane i przedstawione w przystępny sposób zasady bezpieczeństwa związane z daną lokalizacją w której ich znajomość rzeczywiście może się przydać.

Nic więcej nie powiem, ponieważ nie mam zwyczaju przedstawiania całej treści. Zwrócę jeszcze uwagę na to, że podobnie jak inne książki z serii przygód, której bohaterką jest Cecylka Knedelek, pozycja jest bardzo ładnie wydana i bogato ilustrowana – co w przypadku najmłodszych czytelniczek i czytelników ma bardzo duże znaczenie. 😉 Lekturę tej książki, podobnie jak i całą serię, polecam rodzicom, którzy szukają zarówno ciekawych, dobrze wydanych, ale również wartościowych książek stanowiących punkt wyjścia do rozmów na wiele ważnych w codziennym życiu tematów.