Ciemna materia i dinozaury

JeremiaszP/ Styczeń 14, 2017/ Książki/ 0 comments

CieMD_okladka

Okładka książki

Czy takie pojęcia jak ciemna materia, zderzenia galaktyk i kwarki mogą mieć wspólny mianownik z dinozaurami? Okazuje się, że tak, co stara się udowodnić profesor Lisa Randal w swojej najnowszej książce Ciemna materia i dinozaury, będącej swoistego rodzaju miksem kosmologii, fizyki i teorii ewolucji, a nawet geologii. Książkę wydało w naszym kraju wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Na ponad pięciuset stronach autorka przedstawia interesujące teorie świadczące o tym, że tajemnicza ciemna materia mogła mieć bardzo duży wpływ na ewolucje nie tylko życia, ale na ewolucje Układu Słonecznego w ogóle. Tak jak zazwyczaj ma to miejsce w tego typu opracowaniach Ciemna materia i dinozaury rozpoczyna duży rozdział omawiający ewolucję Wszechświata w ogóle. Czytelnik dowie się, czym jest w istocie tajemnicza i nieuchwytna ciemna materia i dlaczego powinniśmy nią w ogóle się przejmować oraz omawia w pewien sposób fakty i mity dotyczące ciemnej materii (w szczególności dostaje się tutaj twórcom filmów SF i gier komputerowych).

CieMD_1

Lisa Randall, autorka książki jest znanym i cenionym fizykiem teoretycznym.

Część druga książki Ciemna materia i dinozaury to z kolei przedstawienie naszego „podwórka”, czyli Układu Słonecznego. Z tej części dowiemy się, że spokojny Układ Słoneczny jest w istocie układem niezliczonej liczby powiązań, sił grawitacyjnych, który ewoluuje w czasie, ulegając nieraz dramatycznym zmianom.  Jednym z omawianych tematów w tej części są między innymi meteoryty, komety, które na szczęście bardzo rzadko odwiedzają okolice naszej planety Ziemi, jednak mogą odpowiadać bezpośrednio za wyginięcie dinozaurów. Pośrednio do wyginięcia tych olbrzymich gadów mogła przyczynić się ciemna materia, która oddziałując grawitacyjnie z masywnymi obiektami obrzeży Układu Słonecznego (Chmura Oorta), zaczęła wyrzucać ze stabilnych orbit meteory, które dosłownie jak pociski mknęły w stronę naszej planety i nawet ochrona grawitacyjna Jowisza i planet zewnętrznych nie na wiele się zdała.

Czym jest ciemna materia, dowody na jej istnienie i przewidywania teoretyczne wynikające m.in. z Modelu Standardowego, przedstawiono w części trzeciej książki Ciemna materia i dinozaury. Czytelnik dowie się, czym są np. WIMP-y, materia egzotyczna, oraz w jaki sposób planuje się zapolować na nieuchwytną zwierzynę o nazwie ciemna materia.

CieMD_2

Tajemnicza ciemna materia, wypełnia Wszechświat, „scala” galaktyki do kupy. Czym jest? Tak naprawdę nie wiemy.

Ciemna materia i dinozaury to książka raczej przeznaczona dla osób zainteresowanych ewolucją zarówno Wszechświata, Układu Słonecznego, jak i korelacją rzeczonej ewolucji z życiem na Ziemi. Książkę czyta się całkiem przyjemnie z jednym „ale”. Drażniące są dłużyzny w tekście oraz częste odwoływanie się do lat studenckich autorki (mam na myśli liczne i nagłe wstawki biograficzne). Nie jest to zasadniczy błąd, jednak może niejednego czytelnika wyprowadzić z toku lektury, gwoli sprawiedliwości – być może jest to spowodowane tym, że autorka chce wiedzę przekazać w jak najbardziej strawnej formie. Po książkę Ciemna materia i dinozaury nie sięgną raczej osoby, które interesują się fizyką i kosmologią i zapoznały się z innymi publikacjami Lisy Randall, lecz los dinozaurów i ewolucji jest im zupełnie obojętny. Książkę najbardziej poleciłbym osobom, które lubią łączyć różnorakie, nieraz pozornie odległe dziedziny wiedzy. Jeżeli więc lubicie tego typu książki to polecam Ciemna materia i dinozaury z czystym sumieniem.

CieMD_3

„Dinozaury, dinozaury, jaka szkoda, że wymarły” to słowa jednej z piosenek. Być może na szczęście – dzięki nim i ewolucji istniejemy my 🙂