Cytat goni cytat, czyli o ,,Księdze cytatów”

RobertW/ Kwiecień 27, 2017/ Książki/ 0 comments

Czasem, operując jakimś zwrotem – czy mówiąc jaśniej – cytatem nie zdajemy sobie sprawy, jak długą drogę przeszedł autor, aby stworzyć wiekopomną sentencję, którą pozna cały świat. Być może nie wszystkim przyświecał taki cel, ale większość znanych cytatów, są naprawdę uznane na całym świecie, jako fragmenty konkretnych dzieł.

„Ogary poszły w las”- czy jest ktoś, kto nie zna tego fragmentu? Albo jeszcze słynniejsze zdanie: „Koń, jaki jest, każdy widzi”. Te sentencje żyją własnym życiem i dzisiaj nie wyobrażamy sobie tego, że możemy nie znać przynajmniej kilku z nich. Maleńki problem, że te cytaty nie są jedynie krótkimi formami. Niekiedy przytoczony jest ustęp z danego dzieła, albo cały wiersz, co tylko dodaje uroku temu zbiorowi. Niektóre z wierszy dopiero zapisane w całości ukazują swój cały geniusz. W zbiorze tym można również znaleźć bogaty wykaz sentencji łacińskich, oraz zdań unikalnych w swej formie. W tej księdze można znaleźć takie cudnej urody cytaty jak ten:

„Kurze łapki
I już kurze łapki na skroni?
Ach, czas jak gdacząca kura
o zabłoconych pazurach
przebiegł po białych płatkach okwitłej jabłoni!”.

(Maria Jasnorzewska-Pawlikowska)

„Księga cytatów” to doskonałe kompendium cytatów i różnego rodzaju sentencji. Poczynając od czasów tak odległych jak starożytność, po całkiem współczesne nawiązania. Klasycy, filozofowie, poeci i pisarze. Piękne słowa, które mają właśnie to coś, co sprawiło, że wryły się w pamięć tylu pokoleń.

W tej publikacji autorzy zawarli blisko 1500 cytatów, które, jak informuje okładka, będą zapewne stanowić doskonałą pomoc nie tylko dla tegorocznych maturzystów. Wielbiciele złotych sentencji również nie powinni poczuć się zawiedzeni. Księgę tę wydało Wydawnictwo PWN. Polecam ją więc każdemu.