„Dzieciaki z ulicy Tulipanowej, czyli prawa małych i dużych” – recenzja

Sebastian Grochala/ Maj 27, 2016/ Książki, sgrochala - recenzje/ 0 comments

Co do tego, że warto znać swoje prawa, nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać. Ale właściwie… kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że jako ludzie, niezależnie od wieku, płci czy miejsca zamieszkania, je posiadamy? Trudno mi to powiedzieć na podstawie własnego doświadczenia, ponieważ nie przypominam sobie lekcji o prawach dziecka w szkole czy specjalnych rozmów z rodzicami, w trakcie których poruszaliśmy takie tematy. W moim przypadku prawa człowieka poznawałem z czasem – uczyło ich życie, intuicja – ale ogólnie działo się to dość przypadkowo.

pictures

Wydawnictwo Jedność oraz Joanna Krzyżanek przygotowały pozycję, która porządkuje tę tematykę i w sposób przystępny dla dzieci (i dorosłych) przedstawia podstawowe prawa przysługujące starszym oraz młodszym i w tym celu powołały do życia „Dzieciaki z ulicy Tulipanowej”.

Książka, która ukazała się pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka, przedstawia nam dziesięć podstawowych praw, z których łamaniem spotykamy się jeszcze w czasie bycia dzieckiem. Bo kto z nas nie spotykał się z przykładami przezywania, obrażania, czy wyśmiewania innych ludzi? Kto spotykał się z tym, że jego tajemnice bądź marzenia były zdradzane lub odkrywane bez jego woli? To tylko przykładowe tematy, z którymi zetkniemy się w trakcie lektury. Poza nimi pojawiają się kwestie prawa do zabawy, odpoczynku, odczuwania emocji czy życia bez przemocy.

Na uwagę zasługuje również oprawa graficzna, która w przypadku książek dla dzieci odgrywa dużą rolę, a także sam sposób przedstawiania poszczególnych praw. Zanim poznajemy je wprost, autorka przedstawia nam historyjki, w których tytułowe „Dzieciaki z ulicy Tulipanowej” mają do czynienia z przypadkami niewłaściwych zachowań. W każdej historyjce takich przykładów jest kilka, co pozwala pokazać w nieco szerszym kontekście to, w jaki sposób opisywane później prawa mogą być łamane. Po historyjce otrzymujemy z kolei konkretne wskazówki i przykłady prawidłowych zachowań z krótkim wyjaśnieniem. Całość tworzy przejrzystą i logiczną całość – jeśli do tego dodamy komentarz rodzica czy opiekuna, to z pewnością lektura tej książki przełoży się nie tylko na świadomość dziecka, ale również na to, że będzie rozumiało konsekwencje niektórych zachowań i to, że swoim postępowaniem może przysporzyć komuś przykrości. A posiadanie takiej świadomości jest ważne nie tylko w dzieciństwie, ale również w trakcie całego naszego życia – dlatego podczas lektury to nie tylko dzieci będą zdawały sobie sprawę z tego, do czego prawo ma każdy człowiek. My jako dorośli również będziemy mieli okazję na kilka rzeczy zwrócić uwagę i poddać je refleksji.