,,Dzikie królestwo” – Ile zrobisz, by uratować swoje dziecko?

RobertW/ Październik 2, 2017/ Bez kategorii, Książki/ 0 comments

Czasem zastanawiam się, czy książka, jaką czytam, wywrze jakieś wrażenie na kolejnej osobie, która weźmie ją do ręki. Czy również zachwyci się fabułą, poczuje dreszcz niepokoju, czy szczerze się ubawi? Są powieści, które pamięta się długo i takie, o których zapomina się zaraz po ich przeczytaniu, niezależnie od tego, czy są debiutem, czy też stanowią kolejne dzieło poczytnego pisarza,który tylko odcina kupony od zdobytej już sławy. U mnie wygląda to tak, że praktycznie zawsze coś z przeczytanej lektury we mnie zostaje. Jakiś drobny ślad, który przypomina ziarno, czekające na wykiełkowanie. Niestety dotyczy to nie tylko z dobrych książek, ale i tych do cna złych. Na szczęście tych niewartych uwagi jest znacznie mniej i to jest na pewno plus. A jak jest w przypadku ”Dzikiego królestwa”?

Joan to troskliwa matka, która ze swoim czteroletnim synem, często przychodzi do pobliskiego zoo. Synek jest zafascynowany superbohaterami, jednocześnie uwielbia różnego rodzaju zwierzęta. W związku z tym jeszcze bardziej cieszy się z wycieczki, a ponieważ często bywa w tym miejscu jest to wizyta niemal jak u dobrych znajomych. Wspólne chwile upływają naszym bohaterom na zabawie i przekomarzaniu się. W momencie, gdy Joan słyszy podejrzane dźwięki, które brzmią jak strzały, wszystko zmienia się jak w jednej chwili. Kobieta nie wie, ilu morderców jest na terenie zoo, ale widzi martwych ludzi i czuje, że za wszelką cenę powinna chronić swojego synka. Z uwagi na to, że zapada zmrok, rodzinie łatwiej się ukryć, ale czy to wystarczy? I co zrobić, gdy na drodze stanie im jeden z zamachowców? Czy matka będzie gotowa na wszystko, aby ocalić swoje dziecko? Przekonajcie się sami.

Jak wspominałem na samym początku, każda przeczytana powieść zostawia po sobie jakiś ślad. W tym przypadku są to jak najbardziej pozytywne „pozostałości”. Przerażająca w swoim realizmie opowieść o osaczonej kobiecie, która chce przetrwać, chcąc przede wszystkim ocalić życie swojego synka. Nie ulega wątpliwości, że jak każda matka, myśli, iż jej dziecko jest wyjątkowe. Jednak przede wszystkim chciałaby uchronić je od wszelkiego zła. Autorce świetnie udało się spotęgować napięcie, udanie ukazała bohaterów i ich zmagania z niebezpieczeństwem. Również ukazanie, kim naprawdę są zamachowcy, co ostatecznie okazało się pewnym zaskoczeniem. Jednak wskazane rozwiązanie tym bardziej skłania nas do przemyśleń i dojścia do wniosku, że taka sytuacja wcale nie jest zbyt odrealniona i może wydarzyć się w każdej chwili. A to chyba najbardziej przerażająca konkluzja, wynikająca z tej opowieści. Tym bardziej polecam.

W przygotowaniu film z Margot Robbie w roli głównej.

Wydawca– Zysk i s-ka
Stron – 306
Okładka – miękka
Cena okładkowa -36.90
Tłumaczenie – Zbigniew A. Królicki