„Od Euro do Mundialu” – Roman Kołtoń

Sebastian Grochala/ Październik 1, 2017/ Bez kategorii/ 0 comments

Rozgrywki Mistrzostw Świata 2018 zbliżają się wielkimi krokami. Jednak w trakcie eliminacji do nich warto przypomnieć sobie drogę, jaką pokonała Reprezentacja Piłki Nożnej, aby nadzieje na udział biało – czerwonych w Mundialu były wśród Polaków tak wielkie!

Zacznijmy od tego, że w Polsce praktycznie każdy zna się na piłce nożnej. Wystarczy usiąść w gronie rodziny czy znajomych przed telewizorem, aby przekonać się jak wiele talentów marnuje się dookoła nas. Niemniej – czy każdy z tych ukrytych trenerów potrafi w interesujący i pełen faktów oraz anegdot sposób opowiedzieć nam o drodze naszej Reprezentacji do Mundialu? Z pewnością nie. Dlatego jeśli chcemy poznać ją dobrze – warto zaufać dobremu przewodnikowi. I z pewnością jednym z lepszych przewodników po Reprezentacji Polski w piłkę nożną jest Roman Kołtoń.

Reporter i komentator sportowy znany przede wszystkim z Polsatu Sport, ale wcześniej mający związek m.in. z tygodnikiem „Piłka Nożna”, czy „Przegląd Sportowy”. Mało kto wie, że zanim zaprosił nas w podróż po drodze pomiędzy Euro 2016 a Mundialem 2018 wydał pięć książek przybliżających polską reprezentację narodową i jej zawodników. Podobnie jak i tym razem wszystkie wydane zostały nakładem Wydawnictwa Zysk i Spółka.

To, na co warto od początku zwrócić uwagę to fakt, że Kołtoń potrafi w przystępny sposób tłumaczyć nie tylko techniczne aspekty piłki nożnej, ale również wszystkiego, co dzieje się za jej kulisami, co jest szczególnie ważne, jeśli chcemy lepiej zrozumieć pewne mechanizmy, którymi kierują się selekcjonerzy czy osoby związane z kadrą narodową. To ważne o tyle, że dzięki przystępnemu językowi i ciekawej formie wydania książki, w której znajdziemy np. wiele zdjęć ilustrujących opisywaną treść, książka może zainteresować nie tylko maniaków futbolu, ale również osoby, które z piłką nożną nie mają zbyt wiele wspólnego i chciałyby się czegoś na jej temat dowiedzieć.

Autor dzięki znajomości poszczególnych osób oraz tematu przybliża nam nie tylko trenerów i piłkarzy, ale również działaczy pokazując szeroką perspektywę funkcjonowania kadry narodowej. Pokazuje dzięki temu, że Reprezentacja to coś więcej niż tylko zawodnicy, których widzimy podczas poszczególnych meczów. Dzięki wielu anegdotom poznajemy kadrę z mniej oficjalnej strony, dzięki czemu staje się ona nam jeszcze bliższa, a dzięki temu z kolei czujemy się z nią jeszcze bardziej związani.

Zapewniam Was, że po pierwsze, lektura minie Wam bardzo szybko, bo książka potrafi wciągnąć i zainteresować, a po drugie, że dzięki niej sami zaczniecie odliczać czas do kolejnych meczów obserwując poczynania Reprezentacji z dużo szerszym horyzontem i perspektywą uwzględniającą wiele aspektów funkcjonowania zespołu narodowego, na które wcześniej nie zwracalibyście uwagi.

Myślę, że autorowi należą się wielkie brawa i gratulacje, bo dzięki wydaniu książki zwiększa liczbę osób, które poczują się związane z naszą Reprezentacją. Oby kolejna część – która, mam nadzieję, powstanie po Mundialu – mogła być dla nas powodem do dumy i radości. Ale czy będzie? To już w dużej mierze zależy od całego zaplecza mającego wpływ na funkcjonowanie naszej Reprezentacji, które poznacie m.in. dzięki lekturze „Od Euro do Mundialu”.