Fascynująca matematyka

JeremiaszP/ Maj 19, 2016/ Książki/ 0 comments

Matematyka to dziedzina, która fascynuje ludzkość od zarania dziejów tak, jak zresztą mówi sam tytuł książki Fascynująca matematyka autorstwa Anne Rooney. Poprzednią książkę pani Rooney Fascynująca medycyna miałem już okazję zrecenzować dla czytelników Z Kamerą Wśród Książek.

Tym razem autorka wprowadza czytelnika w świat matematyki i to praktycznie bez użycia wzorów (jak już to pojawiają się sporadycznie). Tak jak w Fascynującej medycynie całość podzielona jest na rozdziały odpowiadające najważniejszym dziedzinom matematyki i przedstawiające ich historię, ewolucję na przestrzeni dziejów. Oczywiście jest to podane w sposób bardzo atrakcyjny, bo autorka zawarła w swoim dziele mnóstwo „smaczków” i ciekawostek. Dowiemy się, miedzy innymi, dlaczego czasami system sześć dziesiętny stosowany w Babilonie ma zalety, jak dawniej obliczano liczbę pi i skąd się wzięła. Ogromna ilość podstawowych pojęć matematycznych to dla nas chleb powszedni: radzimy sobie z procentami, z liczbami ujemnymi i zerem, jednak autorka przedstawia na kartach książki Fascynująca matematyka, że dojście do tych idei było nieraz bardzo długie, okupione cierpieniem i nakazami teologicznymi.

fm_calka

Chcecie wiedzieć o co chodzi w tym złowieszczym symbolu? Dowiecie się z książki 🙂

W książce Fascynująca matematyka zabrakło dłuższych wywodów na temat topologii itd., ale to bardzo dobrze. Autorka skupiła się oczywiście na niesamowitej wstędze Moebiusa, teorii chaosu, czy geometrii wielowymiarowej- jest to jednak tylko pewne wtrącenie do treści książki, więc osoby bojące się pojęć typu „metryka powierzchni Calabi- Yau” mogą odetchnąć z ulgą. Jak wspomniałem wyżej, rozdziały dotyczą historii i ewolucji poszczególnych podstawowych i najważniejszych dziedzin matematyki. Duża część książki skupia się na historii liczb, liczeniu, systemach liczbowych i ich ewolucji: od zera i liczb ujemnych po liczby zespolone. Następnie wkraczamy na pole geometrii, cały rozdział dotyczy koła i jego niesamowitych właściwości, później poznajemy historię algebry i jej zastosowań, aby w końcu dojść do najpotężniejszego wynalazku matematyki: sumowania po wielkościach nieskończenie małych, czy dzielenia wielkości na kawałki nieskończenie małe znane jako rachunek całkowo- różniczkowy. Ostatnie rozdziały dotyczą statystyki, teorii gier, zbiorów, oraz aksjomatyki matematycznej, czyli jak tworzone są dowody i twierdzenia. Gwarantuję jednak czytelnikowi, który na dźwięk słowa „matematyk” ucieka, gdzie pieprz rośnie: wszystko to podano „nieinwazyjnie” i praktycznie bez wzorów (za co wielkie brawa dla autorki bo sztuka to wielka przedstawić abstrakcyjne pojęcia w zrozumiałej formie).

fm_moebius

Wstęga Moebiusa. Łatwo wykonać ją w domu 🙂 Jest to przykład powierzchni jednostronnej.

Do kogo książka Fascynująca matematyka jest kierowana? Dla każdego, nawet dla ciekawego świata dzieciaka z podstawówki! Sposób prowadzenia narracji przypomina dokumenty Discovery, ciekawe wiadomości znajdzie w niej zarówno osoba lubująca się w świecie matematyki jak i osoby wręcz nie znoszące matematyki. Co więcej: tego typu osobom książka ta pokaże, że matematyki niekoniecznie trzeba kochać, ale jest to bardzo ważna dziedzina nauki i życia.

Fascynująca matematyka to bardzo przyjemna w odbiorze książka, którą się „pochłania” w całości, co więcej, po jej przeczytaniu dowiecie się nowych rzeczy. Polecam!

Książkę opublikowano nakładem wydawnictwa Bellona.

fm_okładka

Okładka książki