Gra w kości i kot Schroedingera

JeremiaszP/ Styczeń 2, 2017/ Bez kategorii/ 0 comments

gra_okladka

Okładka książki

Ogromna rzesza ludzi nawet nie wiedząc o co chodzi, zna jedno nazwisko: Alberta Einsteina i jego słynną formułę dotyczącą równoważności masy i energii. Einstein znany jest z teorii grawitacji i jest z nią najbardziej kojarzony, jednak oprócz Alberta z rozczochranymi włosami pojawił się inny fizyk- Erwin Schroedinger, którego mało kto kojarzy, współtwórca teorii kwantowej. Książka Paula Halperna Gra w kości i kot Schroedingera wydana przez wydawnictwo Prószyński i S-ka opowiada o tych dwóch wybitnych uczonych, których teorie i badania zdefiniowały fizykę XX i XXI wieku, dzieląc zasadniczo fizyków teoretycznych na dwa skrajne podobozy kwantowców i relatywistów.

Gra w kości i kot Schroedingera pod wieloma względami może być rozpatrywana jako biografia obydwu fizyków. Tytuł książki zawiera w sobie „człon Einsteinowski” Gra w kości, ponieważ Albert Einstein nie wierzył do końca swych dni, że mechanika kwantowa może opierać się tylko na prawdopodobieństwach i tworach urągających zdrowemu rozsądkowi. Sam Schroedinger również był do tego sceptycznie nastawiony, proponując słynny eksperyment z kotem Schroedingera, w którym to kot, dopóki nie dokona się pomiaru, jest w stanie zawieszenia probabilistycznego pomiędzy życiem i śmiercią.

gra_2

Główni bohaterowie książki: Erwin Schroedinger i Albert Einstein

Gra w kości i kot Schroedingera ukazuje przede wszystkim fakt, że bohaterowie książki byli ludźmi z krwi i kości, a nie mistycznymi bóstwami. Okaże się między innymi, że zarówno Einstein, jak i Scroedinger mieli na swoim koncie mnóstwo grzeszków, zdrad, czy żądzy atencji nawet służąc pod sztandarem ze swastyką. Moim zdaniem najwięcej nagrzeszył Schroedinger, który oprócz bycia genialnym fizykiem był niepoprawnym kobieciarzem oraz człowiekiem wygodnym pod względem politycznym. O tym i o innych przywarach dowiecie się z kart publikacji Gra w kości i kot Schroedingera.

Prawdziwą zaletą książki Gra w kości i kot Schroedingera jest jednak przedstawienie, w jaki sposób zostały zrodzone (często w bólach) teoria kwantów i teoria grawitacyjna oraz o poszukiwaniu Świętego Graala fizyki, czyli Wielkiej Teorii Unifikacji, która do dzisiaj nie jest wyjaśniona, a mechanika kwantowa i teoria grawitacji dalej są rozdzielone jako dziedziny fizyki. Do dzisiaj nie udało się znaleźć rzeczonego Świętego Graala fizyki i zasadniczo teorią kwantową posługujemy się, opisując świat mikro, atomy, chemicy opisują językiem mechaniki kwantowej zachowanie się elektronów, z kolei teoria grawitacji opisuje otaczającą nas przestrzeń, stosując aparat matematyczny dziedzin takich jak topologia i geometria różniczkowa.

gra_3

Równanie Einsteina opisujące przestrzeń…

Gra w kości i kot Schroedingera to książka, którą połknąłem w całości bez przysłowiowej zagrychy. Czyta się ją świetnie, ale ta zagrycha przyda się na pewno czytelnikowi, który z nauką ma niewiele wspólnego: w książce autor miejscami wprowadza słownie (bez wzorów, ale jednak…) terminy takie jak tensor krzywizny, metryka. Problemem jest fakt, że pojęcia te autor tłumaczy w sposób raczej naukowy, przez co osoby zaznajomione ze słownictwem nie będą mieć problemów, ale laik — jak najbardziej.

gra_4

…i równanie Schrodingera opisujące ewolucję układu kwantowego.

Gra w kości i kot Schroedingera jest niesamowitą opowieścią o zmaganiu się dwu wybitnych indywiduów w celu znalezienia kleju spajającego dwie miejscami wykluczające się teorie, dzięki którym możemy konstruować zarówno precyzyjne lasery, komputery, jak i z ogromną dokładnością wysyłać satelity w przestrzeń kosmiczną. Dla wszystkich czytelników zainteresowanych historią nauki Gra w kości i kot Schroedingera jest pozycją obowiązkową. Polecam gorąco!