,, Historia twojego życia” – Ted Chiang – recenzja

RobertW/ Listopad 30, 2016/ Książki/ 0 comments

historia-twojego-zyciaMając do wyboru powieść nieznanego autora albo zbiór opowiadań, zawsze wybiorę to drugie. Długa opowieść nie rzadko może mnie rozczarować i sprawić, że zniechęcę się do czytania, a to nigdy nie wychodzi nikomu na dobre. Przynajmniej ja tak uważam. A opowiadania? To krótkie, treściwe teksty, które mogą wywołać emocje od zachwytu po radość, które wynikają ze świetnej fabuły. Twórców jest mnóstwo, więc każdy chce jakoś zaistnieć w świadomości czytelników i zazwyczaj się to udaje. A, że nie zawsze te uczucia są pozytywne? Cóż, gdyby wszystko było tak idealne, jak byśmy chcieli. Ale wracając do opowiadań; ostatnimi czasy mam przyjemność zaznajamiać się z tą formą literacką, co wiąże się z tym, iż często otrzymuję przy tym niezłą dawkę satysfakcji w chwili, gdy już zakończę lekturę.

 

Dlatego z tym większą przyjemnością, ale i z obawami, sięgnąłem po książkę, wydaną przez wydawnictwo Zysk i S-ka pt.  „Historia twojego życia”, bo właśnie taki tytuł nosi zbiór ośmiu opowiadań jednego autora. Ted Chiang, który jeśli wierzyć notatce na okładce, jest już uznanym twórcą, mającym na swoim koncie tak prestiżowe wyróżnienia jak nagroda Nebula czy nagroda Hugo. Ja jednak przyznaję się bez bicia, nie słyszałem wcześniej o tym twórcy.

 

A o czym są te opowieści?

– to historia o tym, że odpowiednie słowa mogą obudzić do życia przedmioty nieożywione. Inne spojrzenie na legendę o Golemie, który za pomocą Słowa zbudził się ze snu.

– to opowieść o tym, jak budowniczowie Wieży Babel są niemal u celu swojej-trwające setki lat pracy. A co się okaże gdy już dotrą do Sklepienia?

– to wizja świata w którym wierzenia chrześcijańskie są jak najbardziej prawdziwe, a ludzie na każdym kroku doświadczają objawień, a Piekło dosłownie widać przez przezroczystą ziemię.

– w innej historii kosmici przybywają na Ziemię, a lingwistka skierowana do pracy przy próbie odcyfrowania ich języka, odkrywa coś, co na zawsze zmieni jej spojrzenie na własne życie, nie tylko chwile które już minęły.

– poznacie też lek, który powoduje, że człowiek któremu zaaplikowano jego dawkę odkrywa w sobie niezmierzone pokłady nowych doznań. Z dnia na dzień staje się …

 

Wspaniała uczta dla czytelnika, która sprawiła, że po prostu odpłynąłem na parę chwil. Autor ma niesamowitą wyobraźnię, a jego opowiadania wywołały u mnie radość, smutek, zdumienie, a nawet uśmiech na twarzy. Dziwię się, czemu taki pisarz tworzy tak mało. Być może to lepiej. Im rzadziej coś wydaje, tym zdaje się to lepsze. Polecam gorąco, ten zbiór, który przeczytam zapewne nie raz jeszcze.

 

Jako ciekawostkę podam, że opowiadanie tytułowe, czyli ,,Historię twojego życia”, zekranizowano. W tym roku na ekrany kin wszedł wszak film pod tytułem ,,Nowy początek”.