Jak nie umrzeć przedwcześnie

JeremiaszP/ Listopad 10, 2016/ Książki/ 0 comments

jak1

Okładka książki

 

Na początku muszę się przyznać: bardzo boję się czytać i recenzować książek dotyczących diet, zdrowego sposobu odżywiania itd. Powodem tego strachu jest fakt, że ogromna część tego typu publikacji pisana jest na jedno kopyto, często idee jednej książki wykluczają idee prezentowane w innej, dodatkowo nie opierając się na żadnych rzetelnych badaniach naukowych. Książka Dr. Michaela Gregera i Gene Stone’a Jak nie umrzeć przedwcześnie. Co jeść, aby dłużej cieszyć się zdrowiem jest na szczęście jedną z nielicznych publikacji wyłamujących się z tego trendu.

 

 

jak2

Dr M. H. Greger

 

 

jak3

G. Stone 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak nie umrzeć przedwcześnie to dość gruba, ale jednocześnie rzetelna, podparta naukowymi dowodami i odnośnikami do literatury medycznej książka traktująca o najważniejszych chorobach cywilizacyjnych takich jak problemy sercowe (zawały itd.), problemy neurologiczne (choroba Alzheimera, demencja i inne). Autorzy zrobili tutaj świetną rzecz: o każdej chorobie piszą szczegółowo, na wysokim poziomie tak, że nawet osoba niezainteresowana tematem diety… dowie się o genezie chorób, skąd i jak powstają! Bardzo dobra rzecz, zdecydowanie In plus. Autorzy opisują w przypadku każdej z przypadłości jak dieta wpływa na zdrowie, często dostaje się amerykańskiemu stylowi życia i śmieciowemu jedzeniu. Mnie osobiście bardzo zaciekawiło porównanie przez autorów udaru do rodzaju zawału, ale w mózgu.

jak4

Czy Alzheimera można powstrzymać? Okazuje się, że odpowiednia dieta może zdziałać cuda!

Autorzy książki w następnym kroku Jak nie umrzeć przedwcześnie proponują proste rozwiązania dietetyczne (oparte na nauce), można by rzec: wręcz minimalistyczne typu „dodaj kurkumy do jedzenia”, rozprawiają się także z niektórymi mitami jakimi karmi nas przemysł zdrowia- nie chcę tutaj zdradzać wszystkich szczegółów, ale warto wiedzieć, że tłuszcze omega 3 nie są takie „święte” jak wyglądają.

Jak wspomniałem wyżej: cała I-sza część książki Jak nie umrzeć przedwcześnie to przegląd chorób, ich przyczyn, wraz z szybkimi radami co zrobić aby ograniczyć wpływ np. złych tłuszczy. Druga część publikacji to z kolei przegląd różnego rodzaju warzyw, owoców, produktów roślinnych (muszę zaznaczyć, że dr Greger pomiędzy wierszami umiejętnie przemyca idee wegetariańskie, nie jest to absolutnie wada!). Dla polskiego czytelnika najważniejszy okaże się pewnie fakt, że dr Greger zaleca nie tylko owoce oraz warzywa trudno dostępne! Okazuje się, że zwykłe jabłka, nasza kapusta, chrzan, czy znane z naszych łąk zioła mają wręcz działanie cudowne w odpowiednich ilościach i postaci (np. jako smoothie).

jak5

Jarmuż- niedoceniane warzywo powoli wchodzi „na salony”

Ogromną zaletą książki Jak nie umrzeć przedwcześnie jest fakt, że jest napisana bardzo przystępnym językiem, autorzy nie obiecują cudów „na kiju”, rzetelnie i logicznie rozprawiając się z filozofią żywienia na modłę zachodu, proponowane produkty nie zrujnują waszego portfela (a ja powiem więcej: prawdopodobnie większość z nich macie w lodówkach!). Jak nie umrzeć przedwcześnie posiada jeszcze jedną zaletę: książkę czyta się bardzo przyjemnie i po prostu wciąga.

Jak nie umrzeć przedwcześnie jest bardzo wartościową publikacją nie tylko dla osób zainteresowanych sposobem zmiany odżywiania! O dziwo: z książki skorzystają też osoby zainteresowane medycyną jako taką, bowiem autorzy przemycają różne ciekawostki ze świata medycznego, w pewnym sensie Jak nie umrzeć przedwcześnie jest nawet publikacją popularnonaukową.

Wady? Nie stwierdziłem istotnych na tyle, żeby zajmować nimi głowę czytelnika: całość jest wydana bardzo estetycznie i ze smakiem, na dobrym papierze.

Jak nie umrzeć przedwcześnie w naszym kraju zostało wydane przez wydawnictwo Czarna Owca. Szczerze polecam!