,,Jak w kabarecie. Obrazki z życia w PRL” – recenzja

RobertW/ Wrzesień 7, 2016/ Książki/ 0 comments

Obrazki z PRLSiermiężne czasy PRL-u to wdzięczny temat, biorąc pod uwagę ciekawe filmy, interesujące seriale czy pouczające dokumenty. Są to nie tylko dramatyczne zmagania naszych rodaków, polegające na szukaniu sposobu, aby przetrwać, ale i zabójczo śmieszne komedie, wśród których wymienię tylko „Misia”. Ten i podobne filmy mają na celu poważnie czy kpiąco, przybliżyć nam tamte czasy i ludzi, którym przyszło żyć w świecie pełnym absurdów.

 

Doskonałym przykładem, podobnej publikacji, tym razem książkowej, jest wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN, pozycja „Jak w kabarecie. Obrazki z życia w PRL”. Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, opowiadających tym razem o życiu elit, które niepodzielnie rządziły, ale także zabawiały maluczkich, którym władza ludowa, nie mogła zapewnić chleba, więc dawała im przynajmniej igrzyska.

 

Oto na przykład jedna z historii opowiada, ku przestrodze jak mniemam, o zmaganiach jednego z kabaretów, który na co dzień musiał wałczyć niemal dosłownie z cenzurą, której to przedstawiciel w niemal każdym niewinnie brzmiącym słowie, widział zagrożenie dla władzy.

 

Legendarny koncert ABBY w Studio 2, który był właśnie takim zamydlaniem oczu obywatelom, jest tego chyba najjaśniejszym przykładem. Oczywiście, nie chodzi o sam koncert, ale o władzę, która tym wydarzeniem chciała powiedzieć: „Wcale nie jest źle, skoro przyjeżdża tak znakomity zespół i gra dla wszystkich”. Oczywiście mało kto w to wierzył, jednak propaganda to rzecz święta. Innym przykładem mogą być pierwsze wybory Miss Polonia, w trakcie których dziewczęta musiały same zadbać o choreografię, a nawet stroje, w jakich występowały, bowiem typowa polska prowizorka nie gwarantowała nic, a co najwyżej dużymi krokami zapowiadała zbliżającą się katastrofę.

 

Polityczne elity nie liczyły się z nikim i z niczym. Na ich skinienie było dosłownie wszystko, a zwykli ludzie zazwyczaj musieli się obyć tak zwanym smakiem, próbując przełknąć porażkę i żyć dalej, mając nadzieję na jakąś zmianę.

 

Takich przykładów w jest więcej. Książka, w twardej oprawie cieszy oko nie tylko zabawnymi dla czytelnika historiami, ale też ciekawymi fotografiami z tamtej epoki, które dodatkowo przybliżają przytaczane opowieści. Jest z czego wybierać, co sprawia, że z całą pewnością pozycja warta uwagi.