Japonia jakiej nie znacie, czyli ,,Kwiaty w pudełku”

RobertW/ Maj 23, 2018/ Książki/ 0 comments

Japonia większości z nas kojarzy się z poszanowaniem tradycji, nowoczesnością i przede wszystkim miłymi ludźmi. Ta wizja ugruntowała w społeczeństwie obraz, w którym wszystko jest możliwe a ludziom żyje się dostatnio i szczęśliwie. To kraj, który po koszmarze II wojny światowej i wybuchach dwóch bombach atomowych potrafił podnieść się z ruiny i wyprzedzić technologicznie inne państwa, które nie były aż tak doświadczone cierpieniem i beznadzieją. Pomyślałby ktoś, iż Japonia to kraj idealny do zamieszkania dla wszystkich, jednak czytając książkę – a ściślej rzecz biorąc reportaż –„Kwiaty w pudełku” odnosi się całkiem inne wrażenie.

Autorka kreśli nam obraz społeczeństwa, w którym nie ma miejsca na odmienność czy inne od utartego schematu zachowania. Kobiety nadal są tam traktowane, jako – można by rzec – ozdoby, a ich prawa są respektowane jedynie w ostateczności. Japonki niespełniające społecznych oczekiwań, często nazywane są „przegranymi psami” lub „świątecznym ciastem”. Idealna kobieta jest wychowywana przez rodziców w taki sposób, aby po osiągnięciu dorosłości przenieść się do domu męża. Zgodnie z prawem staje się wtedy córką teściów.

Prawo decydowania o sobie w przypadku japońskich kobiet, praktycznie nie istnieje. W XXI wieku ich zachowanie ma być takie, aby nie szokowały nim innych. Powinny być więc posłuszne wobec rodziców i oczywiście mężów, co ma być dla pań priorytetem. Na osoby samotne patrzy się niechętnie, przez co nawet w pracy są one szykanowane.

Co jeśli „przypląta się” choroba psychiczna? W Japonii objawy takich schorzeń są nadal ignorowane, czego skutkiem są najczęściej alkoholizm oraz przypadki samobójstw.

Autorka kreśli obraz Kraju Kwitnącej Wiśni, w którym jeszcze wiele powinno ulec zmianie. Wszystko odbywa się niezwykle powoli, bowiem tutaj tradycja to rzecz święta. Pisarka przeprowadziła setki rozmów z kobietami, które zgodziły się podzielić z nią swoją historią. Reportaż Karoliny Bednarz opublikowany przez to Wydawnictwo Czarne to niezwykle ciekawa publikacja o Japonii widzianej oczami kobiet, stąd to pozycja przeznaczona nie tylko dla wielbicieli omawianego kraju,