Laboratorium w szufladzie: Elektrotechnika, Elektronika, Miernictwo

JeremiaszP/ Lipiec 27, 2016/ Książki/ 0 comments

LWSZ_ElektronikaOkladka

Okładka książki

Kolejnym, bo już trzecim, tomem cyklu PWN  Laboratorium w szufladzie jest Elektrotechnika, Elektronika, Miernictwo autorstwa Zasława Adamaszka (autora tomu Optyka). Tak jak w poprzednich książkach cyklu recenzowanych przeze mnie (Chemia, Optyka), nacisk położony jest na ciekawe i stosunkowo łatwe do wykonania eksperymenty, z którymi pasjonat powinien z powodzeniem sobie poradzić. Każdy „przepis” jest bogato ilustrowany, wraz ze wstępem teoretycznym, aby czytelnik wiedział „po co i dlaczego”.

Composants électroniques (focus stacking). Image composée de 15 photos prises avec la bonnette Raynox DCR-250 et assemblées avec Zerene Stacker.

Rezystory. Po lekturze tego tomu będziesz wiedział co to takiego 😉

Tom Elektrotechnika, Elektronika, Miernictwo, jak wskazuje tytuł, jest łakomym kąskiem dla osób zainteresowanych elektrotechnika czy elektroniką i takim osobom polecałbym tę książkę na dobry początek z przygodą, jaką jest elektronika. Co znajdziemy w tej publikacji? Oczywiście projekty układów elektronicznych, od łatwych po bardzo trudne. Zaczniemy od prostych układów, ogniw, przyrządów pomiarowych, czy dowiemy się jak z kalkulatora biurowego zrobić coś w rodzaju miernika uniwersalnego (świetny pomysł). W dalszej części, gdy nabraliśmy już doświadczenia, dowiadujemy się, jak wykonać przyrządy do pomiaru pól magnetycznych, jak zmierzyć indukcyjność, co można zrobić ze starych głośników. W końcu przechodzimy do trudniejszej części, gdzie autor proponuje między innymi wysoko napięciowe zasilacze prądu stałego, sondy itd. Warto tutaj zaznaczyć, że Elektrotechnika, Elektronika, Miernictwo jest już raczej przeznaczona pod tym względem dla eksperymentatora mającego nie tyle wiedzę z elektroniki, ale odpowiedzialnego na tyle, żeby pracować bezpiecznie z bardzo wysokimi napięciami i częstotliwościami- co zresztą autor nieraz podkreśla przy eksperymentach, że istnieje realne niebezpieczeństwo. Uważam, że to rozwiązanie jest bardzo dobre: zachęca do poznawania elektroniki, jednak pokazuje też, że jest to dziedzina dla ludzi odpowiedzialnych.

LWSZ_Elektronika2

Oscyloskop katodowy. Standardowe wyposażenie osób na poważnie zajmujących się elektroniką!

Projekty i doświadczenia prezentowane w książce Elektrotechnika, Elektronika, Miernictwo są bardzo szczegółowo opisane, krok po kroku i z ich wykonaniem nie będzie miała problemu osoba zainteresowana tematem (i mająca szczyptę zdolności manualnych), przy czym są to nierzadko projekty czasochłonne. Nie jest to wada oczywiście: w elektronice wszystko musi być zapięte na ostatni guzik, aby przeprowadzane eksperymenty nie tylko dawały wiedzę i radość, ale były bezpieczne i to jest najważniejsze.

Tak jak w poprzednich recenzjach zadawałem pytanie „Dla kogo jest to książka?”, tak samo pokuszę się o odpowiedź dotyczącą tomu Elektrotechnika, Elektronika, Miernictwo. Uważam, że tak jak eksperymenty książek Chemia i Optyka mogą być wykonane nawet przez dzieci (pod nadzorem), to jednak elektrotechnika jest przeznaczona dla dojrzałych eksperymentatorów, dysponujących dodatkowo pewnymi manualnymi zdolnościami, odpowiedzialnością, oraz cierpliwością. Nie jest to książka dla dzieci, nawet jeżeli się interesują tematem. Elektrotechnika, Elektronika, Miernictwo nie jest też książką dla każdego: nie każdy tutaj się odnajdzie i jest to raczej tom przeznaczony dla osób interesujących się elektroniką.

Elektrotechnika, Elektronika, Miernictwo jest bardzo dobrą pozycją, w szczególności dla pasjonatów dziedziny jaką jest elektroniką, jak wspomniałem: nie jest to publikacja dla każdego, jednak naprawdę warto się z nią zapoznać.

LWSZ_Elektronika3

Tak gwoli ostrzeżenia- część projektów przeznaczona jest dla ODPOWIEDZIALNYCH i DOJRZAŁYCH czytelników