Laboratorium w szufladzie: Modelarstwo i robotyka

JeremiaszP/ Lipiec 27, 2016/ Książki/ 0 comments

LWSZ_ModelarstwoOkladka

Okładka książki

Czwartym, omawianym przeze mnie tomem cyklu Laboratorium w Szufladzie wydanego przez wydawnictwo naukowe PWN, jest Modelarstwo i Robotyka autorstwa Dagmary Kiragi oraz Zasława Adamaszka. Niniejsza książka jest przeznaczona, tak jak poprzednie, dla szeroko pojętego grona entuzjastów oraz pasjonatów-amatorów. Oczywiście nie tylko amatorzy znajdą radość w omawianym cyklu.

Modelarstwo i Robotyka, to w zasadzie książka, która razem z tomem Elektrotechnika, Elektronika, Miernictwo stanowi jedną całość podzieloną na dwie pod części. Tak jak w książce traktującej o elektronice, tak i tutaj znajdziemy szereg projektów od najprostszych, z którymi poradzi sobie nawet teoretyk taki jak ja (czyt. Mający dwie lewe ręce), po skomplikowane i wymagające dużych pokładów cierpliwości, wymagające od czytelnika posiadania umiejętności lutowania, czy nawet… programowania. Tak jak w poprzednich książkach cyklu, autorzy stosują barwny system rozróżniania stopni trudności danego pomysłu/ projektu: zielony to „łączka” dla początkujących (chociaż czasami wystawi cierpliwość na próbę), projekty na stronach z kolorem żółtym są nieco trudniejsze, wymagające pewnej wiedzy, czy to z elektroniki, czy też garści doświadczenia w konstruowaniu modeli. Projekty oznaczone kolorem czerwonym to „wyższa szkoła jazdy”- są wymagające i przeznaczone już raczej dla modelarzy mających spore doświadczenie (i zręczne palce! ).

LWSZ_Modelarstwo1

Model pancernika Bismarck. Z książki dowiecie się jak zabrać się za taki model, aby było ładnie i estetycznie.

Czym autorzy w tomie Modelarstwo i Robotyka chcą nas skusić do samodzielnego wykonania? Początkujący dowiedzą się min.: jak zrobić model robota ze sznurków i sklejki, nauczą się rozróżnienia pomiędzy modelami styrodurowymi (popularne samoloty do kupienia np.: na odpustach), a balsowymi, nauczą się również wycinania modeli. Na bardziej zaawansowanych amatorów modelarstwa czekają porady, jak sklejać i obchodzić się z plastikowymi modelami do kupienia w sklepie, jak wykonać prosty silnik z pułapki na myszy (w sam raz do napędzania prostych modeli). W klasie „średniozaawansowanych” projektów jest bardzo ciekawy przepis na model łódki parowej wykonany z puszki po rybach! Mi osobiście bardzo przypadł do gustu ten wariant, bo jest z wyglądu szkaradny, jednak ma ogromną wartość dydaktyczną w nauczaniu fizyki. Na średniozaawansowanych modelarzy czeka też coś z granicy modelarstwa i elektroniki- model karalucha z czujnikiem. Na zaawansowanych konstruktorów czeka na przykład projekt modelu migających i ruchomych oczu, gdzie oprócz modelarstwa i elektroniki wchodzi zaprogramowanie mikrokontrolera oraz podstawy zdalnego sterowania. Ogółem można powiedzieć: do wyboru, do koloru.

LWSZ_Modelarstwo2

Modelowanie w balsie pozwala doświadczonym modelarzom uzyskać atrakcyjne modele: od samolotów po budynki i makiety.

Standardowo już mogę stwierdzić, ze oprawa graficzna i styl pisania książki nie odbiega od innych książek cyklu Laboratorium w Szufladzie. Modelarstwo i Robotyka jest książką bogato ilustrowaną, pisaną przystępnym językiem i nawet osoba stroniąca od modelarstwa może dowiedzieć się z niej pożytecznych rzeczy. Wszystkie projekty są omówione krok po kroku, tak więc osoby zainteresowane tematem nie będą miały większych problemów z wykonaniem proponowanych modeli.

Modelarstwo i Robotyka, tak jak Elektrotechnika, Elektronika, Miernictwo, nie jest książką, która trafi do każdego. Znowu: jest raczej przeznaczona dla osób, które naprawdę interesują się modelarstwem lub chciałyby spróbować w tej dziedzinie własnymi siłami coś stworzyć „na dobry początek”. W przeciwieństwie jednak do tomu Elektrotechnika, Elektronika, Miernictwo część proponowanych projektów może z powodzeniem wykonać nawet dziecko (np. sklejanie i malowanie modelu statku kupionego w sklepie pod czujnym okiem rodzica) i jest to świetna pozycja dla początkujących modelarzy.

Książkę polecam wszystkim osobom, które w końcu chcą spróbować „coś skleić”, lub po prostu spróbować sił w modelarstwie.