Logika i argumentacja

JeremiaszP/ Lipiec 26, 2017/ Książki/ 0 comments

Okładka książki

Logika i argumentacja autorstwa Andrzeja Kisielewicza to książka, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom w szczególności tym czytelnikom, którzy (tak jak ja) stronią od logiki i to z wielu powodów. Logika i argumentacja w naszym kraju została wydana nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN.

Autor książki prof. dr hab. Andrzej Kisielewicz

Przyznałem na początku, że nie bardzo lubię zasady logiki formalnej – kojarzą mi się one z implikacjami, koniunkcjami oraz kwantyfikatorami. Pomimo że jestem osobą uwielbiającą nauki ścisłe, to logika, jako podstawowa dziedzina matematyki, zawsze wydawała mi się… nudna. Na szczęście miałem okazję zapoznać się z niniejszą książką – Logika i argumentacja i moje zdanie uległo radykalnej zmianie.

Książka Logika i argumentacja porusza nie tylko tematy logiki, ale ogólnie wnioskowania i argumentacji. Pierwsza część książki to opis czym jest argumentacja. Czytelnik znajdzie tutaj oprócz definicji (ale nie w sensie matematycznym!), szereg przykładów oraz zadań. Dowiecie się tutaj między innymi, jak za pomocą grafów przedstawić tok argumentacji i wyciągania logicznych wniosków na podstawie przesłanek. Autor w tej części daje przykłady wnioskowania słynnego detektywa z Baker’s Street 16. Jeszcze mała dygresja: cała książka jest okraszona zagadkami i problemami logicznymi, niektóre z nich mają „oczywiste” rozwiązania, do których mało kto dojdzie nawet po wielogodzinnym główkowaniu (i oczywiście jest to bardzo in plus!).

Logika i kwantyfikatory 🙂 Kto się tego uczył to wie, jak bardzo okrutne potrafią być!

Druga część publikacji Logika i argumentacja to zastosowanie logiki w praktyce, czyli Logika praktyczna. Autor tę poddziedzinę nazywa logiką zdrowego rozsądku, ukazując, że niekiedy zbyt formalne podejście do logiki (tzw. chłodna analiza) prowadzi tylko na manowce. Co jest bardzo istotne, są tutaj poruszone tematy podejścia naukowego oraz podejścia do rachunku prawdopodobieństwa, który sam w sobie ma mnóstwo paradoksów logicznych. Od siebie dodam – jest to prawda, ponieważ dokonując analizy danych ściśle logicznie, otrzymamy w wyniku krzywą, z której najczęściej nie wysupłamy żadnych informacji (przerost treści nad formą), natomiast źle dobrana linia regresji jest przypadkiem również skrajnym (przerost formy nad treścią).

Retoryka i logika? A jakże! Idą w ramię w ramię!

Część trzecia to szeroko pojęty język i co z nim związane: wszelkiego rodzaju pułapki myślowe z językiem związane. Logika i argumentacja przedstawia tutaj wiele zagadnień dotyczących języka, m.in. czym jest praktyczna ścisłość językowa, kiedy informacje są użyteczne itd.

Ostatnie części książki Logika i argumentacja są już związane z precyzją (część IV), logiką i retoryką (część V) – rozdział konieczny dla wszystkich osób, które chcą przemawiać w sposób jasny i klarowny (a niekiedy perswazyjny).  Dowiecie się tutaj jak używać kontekstu, w jaki sposób logikę i retorykę zastosować w ekonomii i polityce oraz czym są wieloznaczności dotyczące systemu wartości. VI część to logiczna analiza rozumowania. Myślę, że ta część pomimo pozornego humanistycznego podejścia, przyda się informatykom. W końcu część VII to Logika Formalna, czyli to, „co tygrysy lubią najbardziej”. Jest to na szczęście raczej proste (i konieczne) wprowadzenie w metodykę, bez której w szczególności osoby zajmujące się naukami przyrodniczymi będą zgubione.

Dla kogo jest Logika i argumentacja? Uważam, że dla każdego – w książce bardzo dobre informacje znajdzie zarówno humanista stroniący od formalizmu matematyki, jak i ścisłowiec stroniący od humanizmu. W książce ukazano fenomenalnie, jak te dwa „przeciwstawne obozy” się uzupełniają wzajemnie. Na ogromny plus książki Logika i argumentacja należy dodać, że autor każe czytelnikowi przemyśleć pewne sprawy i nawet w matematyce ze wszystkimi dowodami i aksjomatami okazuje się, że ścisłe, „chłodne” podejście logiczne nie zawsze się sprawdza.

Książka Logika i argumentacja jest napisana językiem przystępnym, ale to nie znaczy, że jest to język prosty. Książkę należy raczej traktować jako publikację naukową niż „czytadło” do poduszki. Istotnie – czytelnik na każdym kroku musi zastanawiać się nad zadaniami, ćwiczeniami, musi przemyśleć różne sprawy. Czy to wada? Absolutnie nie! Jest to ogromna zaleta tej książki. Skorzystają z niej na pewno programiści (aby kod był przejrzysty), ekonomiści, statystycy, osoby zajmujące się zawodowo naukami ścisłymi, ale i socjologowie… jednym słowem wszyscy.

Książkę Logika i argumentacja polecam w stu procentach, w szczególności z inną książką wydaną przez wydawnictwo PWN Pomyśl zanim pomyślisz (PWN 2016)