Lord John i sprawa osobista – Diana Gabaldon – recenzja

RobertW/ Luty 10, 2017/ Książki/ 0 comments

lord johnDiana Gabaldon to uznana i ceniona pisarka, znana przede wszystkim z serii książek o pewnej niewieście, która niezwykłym zbiegiem okoliczności, znalazła się w innej rzczywistości. Kobieta musi sobie poradzić w niezwykłym dla siebie świecie. Nie jest to łatwe, ale bohaterka daje sobie radę, a jej przygody zajmują już parę opasłych tomiszczy. Seria cieszy się wielką popularnością, a autorka, co jakiś czas, wydaje nową porcję przygód dziewoi i jej perypetii.

Jak sama autorka pisze „Lord John i sprawa osobista” powstał, jako opowiadanie. Jednak, gdy zostało przekazane wydawnictwu, okazało się tak naprawdę powieścią „normalnej” grubości. Twórczyni bowiem w swoim zapale do pisania, nawet opowiadania pisze niezwykle obszernie i zapewne na temat.

A kimże jest lord John? To poboczna postać ze wspomnianego wcześniej przeze mnie cyklu. John zostaje wplątany w intrygi szpiegowskie pewnego arystokraty, a niejako dodatkowo wyjaśnia sprawę morderstwa. Oczywiście, sam przy okazji wplątuje się w romans, a jego życie znajduje się wielkim niebezpieczeństwie. Uff! Sprawdźcie sami.

Co do samej intrygi powieść czyta się o niej całkiem przyjemnie i można podążać za autorką, wraz z nią domyślać się przebiegu sprawy. Romanse, przedstawione w tej książce, są za to nietypowe. W związku z tym, pewnej grupie czytelników, zapewne sprawią trudność. Czasy, w których dzieje się akcja tej opowieści, powinny zadowolić gusta większości czytających. Wynika to z faktu, iż autorka, jak żadna inna, potrafi przekazać ducha epoki, a opisy tamtych odległych miejsc wychodzą spod jej pióra znakomicie. Pozostaje mi polecić tę publikację wydaną przez Świat Książki.