Mądrzej, szybciej, lepiej

JeremiaszP/ Październik 9, 2016/ Książki/ 0 comments

mszl_okladka

Okładka książki

 

Problemem większości książek traktujących o szeroko pojętym coachingu i metodach samorozwoju jest to, że są pisane przez osoby, które nie mają doświadczenia i żerują na naiwności innych posługując się ckliwymi hasłami takimi jak „Zmień swoje życie w 24 godziny”. Na szczęście są na rynku publikacje nie dość że rzetelne, to jeszcze dobrze napisane i oparte na faktach naukowych, odkryciach w psychologii (a często i innych dziedzinach). Taką właśnie książką jest najnowsza publikacja wydawnictwa PWN Mądrzej, szybciej, lepiej: sekret efektywności  autorstwa Charlesa Duhigga.

mszl_1

Autor. Charles Duhigg

Autor książki skupia się w swojej publikacji przede wszystkim na doświadczeniu osób, które z różnych przyczyn musiały nabyć umiejętności takich jak praca w zespole, czy koncentracja. Na pierwszy rzut oka może wydać się czytelnikowi, że Mądrzej, szybciej, lepiej to zbiorek anegdot. Nic bardziej mylnego: autor przedstawia różne osoby doszukując się u nich schematów i wzorców postępowania, myślenia, podejścia do świata i przekonań, które pozwoliły odnieść nie tyle sukces, co postawę (jak pisze autor) „ukierunkowaną na działanie”. Myślą kluczową książki jest efektywność i to bez „cudów na kiju” proponowanych przez NLP i guru od samodoskonalenia. Autor raczej docieka, co wyróżnia ludzi efektywnych od ludzi odkładających sprawy, gubiących się we własnym życiu. I co najważniejsze: znajduje odpowiedzi.

Każdy z ośmiu dużych rozdziałów poświęcony jest jednemu zagadnieniu, które znacząco wpływa na efektywność, przy czym autor ukazując historię ludzi efektywnych (oraz nie) bada też czynniki mające wpływ na rzeczoną efektywność. W Mądrzej, szybciej, lepiej czytelnik dowiaduje się na przykład dlaczego koncentracja jest taka ważna: od słuchania własnych dzieci, po skomplikowane prowadzenie samolotu pasażerskiego. W temacie koncentracji autor przedstawił dwie historie (na faktach) dotyczących: katastrofy lotniczej Airbusa 447 francuskich linii lotniczych w 2009, oraz lotu Quantas Airways w roku 2010 gdzie doszło do dużo poważniejszej awarii, jednak piloci i załoga skupiona na celu, wspierająca się, nie narzucająca ograniczeń dokonała karkołomnego cudu ratując życie pasażerom (i samym sobie). W każdym rozdziale Mądrzej, szybciej, lepiej czytelnik znajdzie podobne historie ale dotyczące innego tematu: od współpracy w grupie i wykorzystania zasobów, po cele, motywację, podejmowanie decyzji.

mszl_2

Richard de Crespigny. Bohaterski kapitan, który dzięki koncentracji na rozwiązaniu uratował praktycznie „rozpadający” się samolot przed katastrofą. Jeden z bohaterów książki.

Ogromną zaletą Mądrzej, szybciej, lepiej jest ogromna ilość publikacji naukowych na jakie autor powołuje się w przypisach, oraz przeprowadzone rozmowy z osobami mającymi kluczowe znaczenie w firmach takich jak Google, armii Stanów Zjednoczonych, psychologami i osobami naukowo związanymi z sekretami ludzkiego umysłu. Same przypisy pozwalają na postawienie wniosku iż autor naprawdę przyłożył się do publikacji Mądrzej, szybciej, lepiej. Ogólnie rzecz biorąc: książka prezentuje fakty a nie magiczne hokus pokus, nie daje gotowych recept na sukces (jakkolwiek rozumiany).

Mądrzej, szybciej, lepiej jest publikacją, którą w pierwszej kolejności poleciłbym menedżerom, osobom odpowiedzialnym za zasoby ludzkie, ale nie tylko! Książka mimo, że miejscami może zdawać się naukowa jest bardzo dobrze i jasno napisana. Historie w niej opisane wręcz wciągają czytelnika do głębszej lektury. Informacje zawarte w tej książce na pewno nie zaszkodzą, a mogą tylko pomóc. Uważam, że jest to też książka po którą powinni sięgnąć wszyscy „wycieńczeni” magicznymi pseudocoachingowymi publikacjami nie podpartymi faktami naukowymi, oraz osoby związane pasją, czy zawodowo z psychologią. Po książkę jednak powinni sięgnąć wszyscy ci, którzy po prostu lepiej i efektywniej zarządzać sobą, podwładnymi, czy nawet rodziną.

Mądrzej, szybciej, lepiej jest bardzo dobrą książką, w której nie znalazłem znaczących błędów i mogę ją polecić z czystym sumieniem. Szczerze polecam!