Nowoczesne kompendium matematyki

JeremiaszP/ Maj 6, 2016/ Książki/ 0 comments

kompendium

Tak prezentuje się okładka

Wśród osób zajmujących się zawodowo obliczeniami, niezależnie czy to mowa o matematykach, czy fizykach, chemikach, statystykach lub ekonomistach, od lat bardzo popularne jest dziełko I.N. Bronszteina i K.A. Siemienadjewa Matematyka: poradnik encyklopedyczny. Na rzeczonej książce wychowały się całe pokolenia inżynierów itd. Nowoczesne kompendium Matematyki to w pewnym sensie reinkarnacja idei Bronszteina i Siemienadjewa, lecz podana w nowoczesnej i dużo bardziej rozszerzonej formie niż pierwowzór.

Nowoczesne kompendium matematyki wydane nakładem wydawnictwa naukowego PWN to kompletne i kompaktowe kompendium matematyki, pełne nie tylko równań, ale i przykładów, metod numerycznych, oraz algorytmów postępowania z pewnymi równaniami. Na prawie 1200 stronach zawarto informacje z różnorakich dziedzin matematyki: od podstaw algebry i teorii funkcji po tak egzotyczne dziedziny, jak analiza funkcjonalna, teoria pola, transformacje całkowe, a nawet elementy topologii (w ramach analizy funkcjonalnej) i, co bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło, elementy teorii chaosu. Dość powiedzieć, że w książce niniejszej autorzy zawarli nawet analizę statystyczną wraz z rachunkiem prawdopodobieństwa oraz  przeglądem oprogramowania matematycznego (co akurat moim zdaniem nie było najlepszym pomysłem, ale o tym później).

Nowoczesne kompendium matematyki nie aspiruje do miana podręcznika. Jak już wspomniałem, książka zawiera w sobie „skompresowaną” wiedzę bez dowodów, same przykłady też są raczej poglądowe i raczej nie są rozwiązywane „krok po kroku”, tak więc jest to bardziej książka przeznaczona dla osób już obeznanych zarówno z notacją matematyczną i językiem matematyki, np.: inżynier lub matematyk, chcący sprawdzić dany wielomian czy funkcję z pewnością znajdzie w niej potrzebne informacje i to bez zbędnych dywagacji. Warto zaznaczyć, że  Nowoczesne kompendium matematyki nie jest napisane językiem specjalnie skomplikowanym, więc myślę, że uczniowie klas matematyczno- fizycznych szkół średnich znajdą w tym opracowaniu rzetelne i potrzebne informacje, w szczególności, że w książce nie raz spotkałem ciekawe metody wyznaczania wartości, czy równań różniące się od przesadnie skomplikowanych a prezentowanych często na lekcjach, czy wykładach. Przykładem powyższego może być bardzo dobrze przedstawiona algebra dyskretna i boolowska (łącznie z logiką), opisana minimalistyczne, lecz rzetelnie ,”trafiająca” do czytelnika.

W książce ukazano całe spektrum różnorakich metod, a to rozwiązywania równań różniczkowych, wyznaczania współczynników, rozwinięć w szeregi funkcyjne czy stosowania funkcji specjalnych. Dodatkową zaletą, jaką charakteryzuje się Nowoczesne kompendium matematyki jest duża ilość poglądowych rysunków: znajdziemy zarówno wykresy podstawowych, elementarnych funkcji, jak i wykresy parametryczne, powierzchnie znane z geometrii różniczkowej itd.

Kompendium2

Oscylator Van Der Pola? W kompendium znajdziecie odpowiednie równania pozwalające rozwiązywać tego rodzaju równania różniczkowe 🙂

Wady? W sumie tylko jedna: rozdział o pakietach oprogramowania matematycznego, w którym autorzy przedstawiają podstawy obsługi programów Mathematica i Maple. Jest to moim zdaniem rozdział zupełnie niepotrzebny: osoby używające w/w programów wiedzą, że ich dokumentacja sama w sobie jest bardzo  rozbudowana i praktycznie nie potrzebują innych opracowań na ten temat. Po drugie Mathematica i Maple to programy komercyjne i to dość drogie. Uważam, że dużo lepszym pomysłem było by zawarcie podstaw C++, czy Javy dla potrzeb matematyki, a, jak już mowa o pakietach oprogramowania matematycznego, warto by było wspomnieć o SciLabie, Sage’u itd.

Pomimo tego małego zgrzytu, Nowoczesne kompendium matematyki to naprawdę wartościowa, wypełniona wiedzą matematyczną po brzegi książka, którą, moim zdaniem, warto, aby każda osoba zajmująca się zawodowo obliczeniami miała w swojej biblioteczce. Jest to książka naprawdę bardzo przydatna, przejrzysta i pomocna w codziennej pracy obliczeniowej (i nie tylko). Jest to także doskonała pozycja dla osób lubiących matematykę i chcących po prostu wiedzieć więcej.