Okrakiem na barykadzie. Dziennikarze i celebryci – Wiesław Godzic

Sebastian Grochala/ Grudzień 7, 2016/ Książki, sgrochala - recenzje/ 0 comments

Bohaterowie książki Wiesława Godzica to poniekąd bohaterowie zbiorowi. Z jednej strony są nimi dziennikarze, z drugiej celebryci, a z trzeciej osoby, które są zarówno dziennikarzami jak i po trochu celebrytami. Co ich łączy? Co dzieli? Czym się różni współczesny dziennikarz od celebryty? To tylko początek pytań pojawiających się w trakcie lektury książki „Okrakiem na barykadzie”.

okrakiem-na_-barykadzie

Wiesław Godzic, który podjął się napisania książki zestawiającej ze sobą dziennikarzy oraz celebrytów posiada dość dużą wiedzę i doświadczenie oraz odpowiednią perspektywę do tego, aby przybliżać czytelnikom funkcjonowanie mediów w Polsce i nie tylko. To, co dla mnie było ciekawe, to to, że skupia się on jednak na naszym kraju i przykładach osób oraz sytuacji, które znamy z prasy, radia, telewizji czy Internetu. Uważam, że dla wszystkich zainteresowanych tematyką funkcjonowania mediów z perspektywy ich głównych aktorów – czyli w zależności od strony mikrofonu, po której siedzą (chociaż i to się ostatnio zmienia) – albo dziennikarzy, albo celebrytów.

W początkowej części książki mamy sporo teorii i przemyśleń o charakterze ogólnym, które porządkują nam zagadnienia związane z dziennikarstwem oraz funkcjonowaniem mediów. Oczywiście przejawiają się tutaj myśli dotyczące etosu dziennikarskiego i zmian zachodzących w tym zawodzie na przestrzeni ostatnich lat. Podobnie autor opisuje zmiany zachodzące w funkcjonowaniu oraz odbiorze celebrytów. To, co szczególnie było dla mnie ciekawe, to posiłkowanie się w pokazywaniu zmian różnymi filmami czy serialami, które w różnym stopniu i w różny sposób przybliżały zarówno celebrytów jak i dziennikarzy. Przyznam, że opisywane w książce przykłady powiększyły nieco moją listę filmów wartych obejrzenia 🙂

Po przedstawieniu i uporządkowaniu tematu następuje bardzo ciekawa część książki, która przedstawia konkretne przykłady dziennikarzy i celebrytów. Pojawiają się m.in. Kuba Wojewódzki, Jarosław Kuźniar, Dorota Wellman, Szymon Hołownia, Marcin Meller, Łukasz Jakóbiak, Kamil Durczok, Karolina Korwin Piotrowska, Szymon Majewski, Marcin Prokop, Tomasz Kammel, Mariusz Max Kolonko, Agnieszka Szulim. Na ich przykładach autor pokazuje czytelnikom różne sytuacje i różne postawy dziennikarzy oraz celebrytów, które pokazują jak bardzo indywidualne są to zachowania oraz jak bardzo podobni – ale również bardzo różni bywają i jedni i drudzy. Nie ma co ukrywać, że wykorzystana lista przykładów jest bardzo barwna i przede wszystkim znana czytelnikom książki – co pozwala nam na przypomnienie sobie konkretnych sytuacji z udziałem poszczególnych osób.

Książka nie kończy się jednak tylko na przykładach, ale stara wybiec w przyszłość. Wiesław Godzic szuka odpowiedzi na pytanie w jakim kierunku zmierzają celebryci i co dalej stanie się z dziennikarzami, a pośrednio także szuka odpowiedzi na pytanie o przyszłość mediów. Czy zdaniem autora dziennikarstwo skazane jest na powolną śmierć? Czy szansą dla dziennikarzy jest stawanie się po części celebrytami? Jakie niesie to za sobą skutki? To pytania z którymi będziecie mieli okazję się zmierzyć podczas i po lekturze książki „Okrakiem na barykadzie. Dziennikarze i celebryci”.