„Po Bandzie” – Jakub Winiarski (recenzja)

Miłosz Konarski/ Listopad 3, 2015/ Alicja w Krainie Książek, Książki/ 0 comments

Po_bandzie
– Po Bandzie – Przeczytał Kot na okładce – Brzmi jak jakaś jazda bez trzymanki i hamulców.
– Coś w tym stylu. – Odparła Alicja, przymykając książkę.
– …czyli jak napisać potencjalny bestseller. – Kot doczytał podtytuł. – Czy chcesz mi o czymś powiedzieć? Chcesz napisać książkę?
– Może… – Odparła Alicja, a na jej twarzy pojawił się zagadkowy uśmiech.

– Ale napisanie książki jest trudne… naprawdę… sam próbowałem kilka razy.
– No właśnie. Można próbować, a można faktycznie ją napisać… ale samo napisanie nie da Ci gwarancji, że ktoś będzie chciał tę książkę wydać albo, że będzie ona bestsellerem.

– I myślisz, że dzięki niej – Kot wskazał łapką książkę, którą Alicja nadal miała w rękach. – uda Ci się napisać książkę, która będzie bestsellerem, a Ty staniesz się sławną i rozchwytywaną pisarką? – Kot popatrzył na przyjaciółkę z niedowierzaniem.
– Nie myślę tak, ale dzięki tej książce moja pisarska kariera wydaje się o wiele bardziej prawdopodobna.
– Dlaczego?
– Bo można napisać ciekawe opowiadanie, nawet kilka, ale z reguły są one pisane nieco po omacku. A tak nie da się napisać całej książki… metodą prób i błędów. No dobra, może się da, ale ma ona wtedy nikłe szanse na zostanie bestsellerem.
– Mnie to mówisz… dla mnie sztuką jest w ogóle skończyć pisać… zawsze utykałem gdzieś w połowie…
– Może brakowało Ci właśnie tej książki?
– Myślisz?
– Dzięki niej pisanie dobrej książki, staje się bardziej uporządkowane. To tak jakbyś pisanie porównał do chodzenia po lesie… cały czas błądzisz… a ta książka jest dla Ciebie jak mapa i nagle dostrzegasz w tym lesie wszystkie ścieżki i szlaki.
– Mów dalej… to może się skuszę na tę Twoją „mapę”.
– Chcesz napisać dobrą książkę, która będzie bestsellerem, ale czy wiesz, czym jest bestseller? Czym się charakteryzuje?
– No w sumie to nie bardzo?
– No właśnie, a jak napisać coś, o czym się nie ma zielonego pojęcia?
– Hmmm… sądzisz, że najpierw powinienem się dokształcić?
Haha… dokładnie to robi ta książka, dokształca. Jest jak wykład, prowadzony przez najlepszego profesora, który umie obudzić w Tobie pasje i chęć doskonalenia się.
– Wiesz co… może daj mi tę książkę. – Poprosił Kot, wyciągając łapki.

About Miłosz Konarski

Największy w Polsce kanał YouTube o literaturze: recenzje, vlogi, wywiady, konkursy. Specjalizuję się w kreatywnym wideo, z wykorzystaniem efektów specjalnych, skeczy i gagów. Poza serią "książkową" kręcę wideorelacje z wydarzeń, koncertów, wywiady, filmy okazjonalne.