Pomysł na dobre życie

JeremiaszP/ Kwiecień 13, 2017/ Książki/ 0 comments

Okładka książki

Dla portalu Z kamerą wśród książek miałem przyjemność recenzowania kilku poradników oraz książek motywacyjnych. Część z tych publikacji była delikatnie mówiąc słaba (chociażby najnowsza recenzja: Para na całe życie). Tym razem w moje zgrabiałe łapska wpadła książka Malliki Chopry Pomysł na dobre życie, którą wydało w naszym kraju wydawnictwo Studio Emka (znane między innymi z polskich przekładów i wydań książek Antony’ego Robbinsa).  Czy Pomysł na dobre życie to warta uwagi książka? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w recenzji.

Zastanawiam się, do jakiej kategorii zakwalifikować Pomysł na dobre życie, ponieważ jest to swoistego rodzaju mikstura różnorakich idei: od takich, które znajdują potwierdzenie w psychologii i nauce typu pisanie rzetelnego planu, po „cuda wianki”, miejscami bardzo ocierające się o idee przedstawione w filmie Sekret i jego pochodnych. Dodatkowo jest to książka, której blisko do poradnika duchowego, w szczególności ja odczuwam tutaj bardzo duże naleciałości buddyzmu oraz hinduizmu, co nie powinno potencjalnego czytelnika dziwić: Mallika Chopra jest córką słynnego Deepaka Chopry. Deepak Chopra zasłynął na świecie jako autor przewodników duchowych, które propagują oświecenie duchowe poprzez techniki medytacyjne i elementy jogi. W książce Pomysł na dobre życie oczywiście nie brakuje odwołań do filozofii wschodu.

Mallika Chopra

Pomysł na dobre życie pisany jest w formie swoistego rodzaju autobiografii autorki, która poprzez poszukiwania znajdywała właściwe odpowiedzi na to, jak godnie i dobrze żyć. Autorka swoje przemyślenia podzieliła na rozdziały odnoszące się do: intuicji, wysiewania ziarna działania, obserwacji, zaufania, wyrażania siebie, pielęgnacji dobrych myśli, działania, oraz intencji dobrego życia. Typowe „poradnikowe” porady zamieszczone są na końcu każdego rozdziału w postaci mini ściągawek i są również podsumowaniami rozdziałów. Tak jak wspomniałem, autorka opisuje swoją drogę i przemyślenia: tak więc rozdział o intuicji ukazuje drogę Malliki do szerszego poznania siebie. Dodam, iż całość napisana jest przystępnym językiem, książka jakoś wybitnie nie wciąga, lecz czyta się ją przyjemnie.

Zasadniczym pytaniem jest: dla kogo jest to książka? Uważam, że Pomysł na dobre życie nie może być traktowany jako poradnik, lub książka z zakresu psychologii osiągania celów, a broń Boże książka Coachingowa. Osoby nastawione sceptycznie i raczej stroniący od filozofii, czy pojęć związanych z duchowością nie znajdą w niej nic, co by ich zainteresowało. Z drugiej strony, również osoby, które fanatycznie podchodzą do publikacji typu Sekret, nie znajdą w książce Pomysł na dobre życie wielu informacji dla siebie. Książka raczej dedykowana jest osobom, które interesują się szeroko pojętą jogą, mistycyzmem Indii (oraz Wschodu), OSHO i ogólnie rozwojem duchowym.

Pomysł na dobre życie to bardzo dobra książka, dla osób, które uwielbiają temat rozwoju duchowości w oparciu o starożytne ruchy filozoficzno-religijne. Nie jest to książka wybitna, ale nawet osoby sceptycznie nastawione mogą ją przeczytać bez uszczerbku na psychice.