„Prawda czy fałsz? Czyli zbiór podejrzanych ciekawostek” – recenzja

Sebastian Grochala/ Sierpień 16, 2016/ Książki, Książki dla Dzieci, Książki dla Rodziców, sgrochala - recenzje/ 0 comments

Są takie książki, które potrafią zainteresować i zaskoczyć czytelników w różnym wieku. Z pewnością należy do nich książka „Prawda czy fałsz?” wydana przez Wydawnictwo Jedność. Jej lekturę i wspólną zabawę w jej trakcie polecam rodzicom i ich dzieciom, ponieważ każde z Was będzie miało okazję z jednej strony sprawdzić swoją wiedzę, a z drugiej dowiedzieć się czegoś nowego!

PRAWDA CZY FAŁSZ okładka.inddFormuła przypomina quiz. Na początku każdego rozdziału otrzymujemy zestaw pytań na które można odpowiedzieć „Prawda” lub „Fałsz”. Oto przykładowe fakty: „Misie koala nie piją”, „Mrówka nigdy nie śpi”, „Boa dusiciel może połknąć dużą świnię – w całości!”, „Rzucanie kamieni do morza wywołuje burze i wielkie fale”, „Mikrofalówka została wynaleziona, kiedy tabliczka czekolady roztopiła się w kieszeni naukowca”. Jest ich dużo, dużo więcej, a wszystkie podzielone są tematycznie na te dotyczące „Świata przyrody”, „Naszej potężnej planety”, „Nauki” i „Superludzi”. Wszystko kończy dział w którym podajemy i porównujemy uzyskane przez nas wyniki.

Książka składa się z wielu faktów, które warto znać. Dodatkowo, w związku z tym, że każda odpowiedź rozwinięta jest w kilku zdaniach opisu, nawet jeśli popełniamy błąd bądź mamy rację, ale strzelaliśmy udzielając odpowiedzi, możemy poznać uzasadnienie. Pozwala nam to i sprzyja rozmowom i rozwijaniu tematów poruszanych na kartach książki – nie warto zatem, moim zdaniem, spieszyć się z lekturą, ale rozkoszować się nią, powiększając swoją wiedzę o świecie. A poznane ciekawostki z pewnością nie raz, nie dwa będziemy mogli wykorzystać na przykład podczas spotkań towarzyskich ze znajomymi.

Jestem wielkim zwolennikiem książek dla dzieci, które wymagają zaangażowania większej ilości osób. W zabawie może uczestniczyć rodzic z dzieckiem, cała rodzina albo koledzy i koleżanki z klasy. Można dobudować dodatkowe zasady i wręczać nagrody za prawidłowe odpowiedzi. Przebieg gry zależy od naszego zaangażowania i kreatywności – a wszystko to dzięki książce, która stawia nam mnóstwo pytań, zmusza do myślenia, ale również daje odpowiedzi i pozwala lepiej poznać otaczającą rzeczywistość. Życzę Wam udanej zabawy!