Rzecz o ptakach

JeremiaszP/ Maj 23, 2017/ Książki/ 0 comments

Okładka książki

Jedną z najbardziej niesamowitych książek jaką miałem okazję czytać ostatnio jest bez wątpienia Rzecz o ptakach, autorstwa Noaha Stryckera – podróżnika, biologa oraz redaktora magazynu Birding dla miłośników ptaków. Książkę w naszym kraju wydano nakładem wydawnictwa Muza S.A.

Noah Strycker

Noah Strycker autor książki

O czym jest Rzecz o ptakach? Przede wszystkim jest to książka ukazująca jakimi niesamowitymi zwierzętami są ptaki, a na dodatek jakimi inteligentnymi, odczuwającymi różnorakie emocje w tym smutek i miłość. Jeżeli mogę kogoś przekonać na dzień dobry do sięgnięcia po tę książkę, to wystarczy na youtube wpisać frazę „friendly chicken/ duck/ eagle” itd. A dostaniecie całą masę filmów w którym np. kaczka śpi z dzieckiem w jednym łóżku lub kura przytula się do chłopczyka (a zazdrosny kogut strzela „focha”). Głównym przesłaniem publikacji, w moim odczuciu, jest również stwierdzenie, że pomimo całej naszej wiedzy, komputerów, badań neurologicznych, biologii… nie wiemy nic.

Ptaki, czyli bohaterowie Rzeczy o ptakach, zadziwiają czytelnika na każdym kroku, w szczególności warto aby po tą pozycję sięgnęły osoby „dumne” z racji bycia człowiekiem, czujące, że stoją ponad naturą, a rozum może w istocie ogarnąć wszystko. Nic z tych rzeczy. Ptaki przedstawione w tej publikacji, mam wrażenie, „śmieją” się miedzy wierszami z człowieka i jego ułomności. To ptaki stanowiły wzorzec dla maszyn latających (już Leonardo da Vinci próbował je naśladować), ptaki mają niesamowity zmysł geomagnetyczny nie wyjaśniony tak do końca, oraz lecąc w kluczu niczym zdyscyplinowane wojsko, utrzymują szyk poprzez trzymanie najsilniejszych i najsłabszych w odpowiednich miejscach „klucza”.

Czy koliber jest sympatyczny? Bez wątpienia, jednak jest przy tym niezwykle wojowniczy!

Książka Rzecz o ptakach jest podzielona na trzy części: pierwsza to Ciał, gdzie Noah Strycker prezentuje niesamowite meandry fizjologii i fizjonomii ptaków oraz ich umiejętności (wspomniana orientacja geomagnetyczna u szpaków). W tej części dowiedzie się jak majestatycznie szybują sępy (i dlaczego „krążenie nad ofiarą” to niekoniecznie prawda), o tym jak sympatyczne kolibry potrafią prowadzić ze sobą krwawe wojny.

Druga część to Umysł ,gdzie autor prezentuje między innymi fenomenalne zamiłowanie papug do muzyki (również polecam wpisanie frazy w internecie „Parrot and black metal”) oraz do tańca. Dalej dowiecie się na czym polega „porządek dziobania” u kur i dlaczego my jako ludzie nie mamy z kurami szans pod tym względem (na stronie 185 zamieszczono odpowiednie ćwiczenie). A kura? Podejrzewam, że z niesmakiem łypnie na was okiem „ech co za amatorszczyzna!”.

W książce Rzecz o ptakach i części o Duchu nie mogło zabraknąć i sroki- niesamowitego i inteligentnego ptaka, który przejawia daleko idącą samoświadomość. Sroki, jak czytamy, potrafią żywić urazę, smucić się… . Dalej wyczytacie o altanniku i jego niesamowitym kunszcie budowlanym „przez budynek do serca” można by wręcz rzec. Albatrosy i ich życie uczuciowe również jest opisane.

Pokrótce przedstawiłem, o czym jest to książka i o czym pisze autor, zadajmy jednak pytanie: jak się Rzecz o ptakach czyta? Odpowiem: fenomenalnie. Publikacja jest napisana świetnym językiem, pełna  jest łagodnego humoru, jednak (przy czym nie jest to wada!) jest to książka do „smakowania”. Nie jest to powieść na jeden wieczór, raczej jest to książka skłaniająca do refleksji i zadumy: parę stron, przerwa na zastanowienie się (lub wspomnianą refleksję).

Rzecz o ptakach to świetna i wartościowa książka, nie tylko dla miłośników ptaków i przyrody. Uważam, że każdy kto jest po prostu ciekawy świata i kocha przyrodę powinien obowiązkowo zaopatrzyć się we własny egzemplarz. Polecam!