The Manga Guide: Mikroprocesory

JeremiaszP/ Luty 26, 2018/ Książki/ 0 comments

MG_Processors

Okładka książki

Kolejny tom serii The manga guide wprowadza czytelnika w świat procesorów.

The manga guide: mikroprocesory autorstwa Michio Shibuyi, Takashi Tomagi i Office’a Sawy to kompletny przewodnik po świecie zer i jedynek, który ucząc bawi i bawiąc uczy. Tak jak w przypadku tomu The manga guide: Wszechświat, także The manga guide: mikroprocesory został wydany na naszym rynku przez wydawnictwo naukowe PWN.

Tak jak w przypadku innych tomów serii The manga guide całość podzielona jest na komiks, w którym bohaterowie toczą zmagania z różnorakimi problemami oraz część powiedziałbym zasadniczą, czyli tłumaczącą w sposób prosty i zrozumiały, a jednocześnie nietrywialny, zawiłe kwestie poruszane przez daną tematykę. The manga guide: mikroprocesory to historia Ayumi, która jest krajową gwiazdą w grze shogi (rodzaj szachów japońskich). Ayumi jest bardzo dumna ze swoich osiągnięć i nikt jej nie jest w stanie pokonać… do czasu, gdy Yuu Kano i jego komputer Spadajaca Gwiazda rozkłada na łopatki Ayumi. Dziewczyna chce dowiedzieć się, dlaczego przegrała i jak w zasadzie działa komputer, „zatrudnia” nieco miejscami zarozumiałego Yuu i rusza razem z nim w podróż po świecie komputerów. W zasadzie należałoby doprecyzować: w podróż po najważniejszym elemencie komputera: CPU.

Jedna ze stron anglojęzycznego wydania The Manga Guide: Processors

Komiks sam w sobie i historia, którą przedstawia to tylko tło, ponieważ The manga guide: mikroprocesory to coś więcej niż komiks. Wszystkie wyjaśnienia Kuu przedstawione w części komiksowej są szczegółowo tłumaczone na wielu obrazowych przykładach. Jak wspomniałem, są to przykłady i wyjaśnienia prosto opisane, językiem trafiającym do czytelnika. Nie są jednak trywialne: zdecydowanie od czytelnika wymaga się tutaj pewnego zaangażowania intelektualnego. Co dostanie tak „zaangażowany” czytelnik w zamian? Dostanie bardzo dużo wiedzy o logice i procesorach. Między innymi:

– czym tak naprawdę jest kod maszynowy i czym różni się od języków programowania wysokiego poziomu (ta kwestia poziomowości również jest wytłumaczona!);
– wprowadzenie do bramek logicznych (XOR, NOR, AND itd.);
– jak zbudowany jest procesor;
– w jaki sposób procesor wykonuje instrukcje, „przetrawia je”, a następnie zwraca wyniki końcowe;
– czym są programy w ujęciu komputera;
– czym są mikrokontrolery.

Na te i inne pytania The manga guide: mikroprocesory odpowiada w sposób przejrzysty i zrozumiały.

Procesor to serce komputera. The manga guide: procesory tłumaczy działanie tego „serca”.

Jak zwykle pozwolę sobie na zadanie pytania dla kogo The manga guide: mikroprocesory jest przeznaczona?  Otóż nie jest to pozycja dla każdego. Nie jest to książka popularnonaukowa, nie jest to też książka naukowa. Raczej powiedziałbym, że jest czymś pomiędzy i skorzystają z niej czytelnicy zainteresowani tematem. Manga i komiks raczej kojarzone są z młodzieżą i myślę, że do nich głównie jest kierowana ta książka. Oczywiście podejrzewam, że spełnione muszą być jeszcze dwa warunki: sympatia do Japonii i jej kultury w tym komiksu manga (który albo się lubi, albo nie znosi, jak zauważyłem) oraz (warunek limitujący!) zainteresowanie informatyką. Z książki The manga guide: mikroprocesory skorzystają również studenci informatyki (jest to świetne wprowadzenie przed obowiązkowymi ćwiczeniami i wykładami z architektury procesorów) i wykładowcy (choćby w celu uatrakcyjnienia zajęć i podejrzenia pewnych idei).

The manga guide: mikroprocesory jest bardzo dobrze napisaną i ciekawą książką, która pozwoli w inny sposób spojrzeć na komputery, lepiej je poznać, a osobom o zacięciu informatycznym pozwoli zrozumieć, w jaki sposób maszyna komunikuje się z otoczeniem. Polecam!