The Manga guide: Wszechświat

JeremiaszP/ Styczeń 25, 2018/ Książki/ 0 comments

Okładka książki

Czy można połączyć książkę popularnonaukową (a nawet… naukową!) z komiksem i to w taki sposób, że zarówno nauka, jak i sztuka komiksu są ze sobą pogodzone? Okazuje się, że jak najbardziej tak! Książka Kenji Ishikawy i Kiyoshi Kawabaty The Manga guide: Wszechświat wydana w naszym kraju nakładem wydawnictwa PWN pokazuje, że jest to możliwe.

Wszechświat jest pierwszym tomem cyklu The Manga guide, na który składają się między innymi tomy o fizyce, bazach danych, czy procesorach. Warto zaznaczyć, że książki te absolutnie nie są „naiwne” czy głupie. Jak wspomniałem wyżej, stanowią superpozycję talentów rysowników mang oraz naukowców w danej dziedzinie. Każda z pozycji bawiąc, uczy poprzez historię będącą pretekstem, aby czegoś nauczyć czytelnika. I tak w The Manga guide: Wszechświat rdzeniem opowieści jest sztuka, którą przygotowują uczniowie jednej ze szkół japońskich.

Główna bohaterka opowieści The Manga guide: Wszechświat Kana jest nieco narwaną i niekoniecznie dysponującą dużą wiedzą nastolatką. Kana wraz z przyjaciółmi –  Yamane, Glorią z wymiany studenckiej, bratem Kany Kantą oraz profesorem astronomii Sanuki, przygotowując się do sztuki, poznają tajniki Wszechświata, astronomii oraz przy okazji kultury i mitów japońskich –  między innymi przepiękną historię o księżniczce Kaguyi-Hime. Oczywiście całość jak na mangę przystało, jest narysowana w charakterystyczny sposób, a historia nierzadko jest zabawna.

The Manga guide: Wszechświat to jednak nie tylko komiks, to także szczegółowe i wyczerpujące wyjaśnienia w jaki sposób „działa” Wszechświat. Pomiędzy stronami z komiksem znajdziecie wstawki, które bardziej szczegółowo objaśniają to, co w zasadniczej mandze stara się przekazać Kanie profesor Sanuki. Dowiecie się między innymi, jak kształtowały się wierzenia na temat Wszechświata i jego budowy, jak dawniej liczono obwód Ziemi, w jaki sposób ustalono odległość Księżyca od Ziemi (uwaga, wzory!), czym są prawa Kepplera oraz poznacie Teorię Wielkiego Wybuchu (i wiele innych).

Całość The Manga guide: Wszechświat jest utrzymana w bardzo przyjemnej stylistyce, która pod względem kreski przypomina mi po trosze dzieła Kena Akamatsu (Love Hina), nie ma tutaj wodotrysków, jest oszczędny minimalizm przywodzący na myśl filozofię ZEN – estetyka, porządek i sedno przekazu. Oczywiście nie jest to w żadnym wypadku wada i stanowi to w The Manga guide: Wszechświat ogromną zaletę.

Standardowo zadam pytanie: dla kogo jest ta książka? The Manga guide: Wszechświat na pewno przyda się licealistom, gimnazjalistom, ogólnie rzecz biorąc młodzieży uczącej się. Nie jest to jednak podręcznik –  wiedza przekazywana w książce znacznie przewyższa styl prowadzenia wykładu w szkolnej książce. Z The Manga guide: Wszechświat skorzystają również wszyscy interesujący się mangą i kulturą Japonii oraz nauką. I tutaj od razu przechodzimy do innej kwestii – ta książka nie jest dla osób, które na widok Mangi rzucają stwierdzenia à la „chińskie bajki”, lub ogólnie nie trawią tego stylu. Nie jest to też książka dla dzieci: może okazać się za trudna. Również osoby stroniące od myślenia nie będą zachwycone: The Manga guide: Wszechświat jest łatwa w odbiorze, ale nie jest absolutnie pozycją prostą. Książka wymaga w niektórych miejscach przemyślenia pewnych kwestii.

The Manga guide: Wszechświat jest książką bardzo dobrą, nowoczesną pod względem przekazywania wiedzy i łączy w bardzo ciekawy sposób mangę z nauką. Jak najbardziej polecam!