Uprowadzenie księcia margaryny

JeremiaszP/ Grudzień 20, 2017/ Książki/ 0 comments

Okładka

Uprowadzenie księcia margaryny Marka Twaina to niepublikowana dotąd książka, znanego małym i dużym, pisarza powieści przygodowych. W końcu kto nie zna Przygód Tomka Sawyera czy rewelacyjnego Księcia i żebraka? Uprowadzenie księcia margaryny to publikacja dla dzieci i … głównie dla nich- dorosły umysł może nie poradzić sobie z narracją. Ale uwaga- nie jest to absolutnie wada książki!
Polskie wydanie książki Uprowadzenie księcia margaryny jest bardzo bogato okraszone ilustracjami Erin Stead. Ilustracje wprowadzają do opowieści istną magię i mi osobiście bardzo, ale to bardzo, się to podobają. Jest tutaj jeden problem- czy podobają się dzieciom? Już niekoniecznie. Pozwoliłem sobie na „testowanie” książki wśród zaprzyjaźnionych rodziców i do ich dzieciaków ilustracje nie zawsze trafiały- np. rozmarzony wół, ilustracja według mnie słodka i przecudna, został przez małego Oskara opisany słowem „stlaszny bebok” („straszny bebok”). Jednak chcę podkreślić, że według mojej opini ilustracje w tym wydaniu są rewelacyjne!

Na początku postawiłem tezę, iż Uprowadzenie księcia margaryny może być „ogarnięte” tylko przez umysł dziecka. Trochę przesadziłem być może, niemniej faktem jest, że osoby dorosłe lubują się w pewnym wzorcu przyczynowo- skutkowym a Uprowadzenie księcia margaryny jest pewnego rodzaju chaosem twórczym. Trzeba tutaj zwrócić honor Markowi Twainowi – geneza tej opowieści bierze się stąd, że pisarz miał rytuał opowiadania swoim córkom każdego wieczora bajki. Część z tych bajek autor zanotował i notatki te przeleżały długi okres w archiwach Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Dopiero Philip Stead uporządkował te zapiski i stworzył w ksiażce Uprowadzenie księcia margaryny rodzaj wyimaginowanej rozmowy Steada z Markiem Twainem, co pozwoliło uzyskać niekiedy bardzo zabawny a jednocześnie pouczający efekt. Na przykład „wtrącenie” Marka Twaina „ZAPAMIĘTAJ SOBIE! –Zagrzmiał Twain, a jego głos poniósł się przez ogromne jezioro- nigdy nie ufaj człowiekowi nadmiernie zakochanemu w swoich strunach głosowych. Ludzie uczciwi mówią prosto i nie za głośno1. Złośliwie powiem, że pewien akwarelista z Austrii mógł sobie wziąć do serca tą radę (chociaż wtedy nikt nie wiedział, że Mark Twain zostawił notatki…).
Uprowadzenie księcia margaryny jest książką, która na pewno znajdzie uznanie wśród dzieci i rodziców. Dla dzieci okaże się ciekawa, mądra i pouczająca. Jest to również świetna pozycja dla dzieci 5-7 letnich, które zaczynają przygodę ze słowem pisanym: dla nich będzie to pierwsza dłuższa książka, którą warto pozwolić im przeczytać samodzielnie. A rodzice? Mam nadzieję, że czytający nasze wpisy Z kamerą wśród książek czytają swoim pociechom choćby przez kilka minut dziennie a Uprowadzenie księcia margaryny jest powieścią, którą nazwałbym nieinwazyjną – 2-3 wieczory wspólnego czytania  (a potem …jeszcze raz) połączonego z delektowaniem się ilustracjami Erin Stead.
Uprowadzenie księcia margaryny to fantastyczna książka dla młodszych (myślę, że cichaczem dorośli również mogą ją przeczytać ). Nie jest to przy tym opowiastka głupia czy naiwna. Z czystym sumieniem polecam to dzieło Marka Twaina.


1 Cytat z książki Uprowadzenie księcia margaryny str. 112