Wojciech Kossak. Opowieść biograficzna – recenzja

RobertW/ Czerwiec 30, 2016/ Książki/ 0 comments

kossakKażdy z nas chyba słyszał o Wojciechu Kossaku, jednym z najsłynniejszych polskich malarzy, który w młodości był nadwornym malarzem samego cesarza Wilhelma II. Swoimi obrazami ukazywał najczęściej sceny batalistyczne, czym na stałe wpisał się w pamięć swoich rodaków, ale nie tylko.

 

W książce „Wojciech Kossak. Opowieść biograficzna” autorzy zawarli szereg informacji o tym artyście, opisanych w porządku chronologicznym, czyli tradycyjnie od czasów narodzin do jego śmierci, która nastąpiła w trzecim roku II wojny światowej.

 

Z pozycji tej wyłania się obraz narcystycznego geniusza, który przede wszystkim malował dla zysku, jaki mógł mu przynieść dany obraz .Myliłby się jednak ktoś, kto zaszufladkował by go, z tego tylko powodu.Malarz ten uważany za wzór dżentelmena i mężczyzny był wprost uwielbiany i adorowany przez rzeszę kobiet, co chętnie wykorzystywał,  wplątując się w liczne romanse. Był podziwiany i kochany przez wszystkich.

 

Najsłynniejsze dzieła Wojciecha Kossaka to stworzona wraz z Janem Styką „Bitwa pod Racławicami” oraz genialne odzwierciedlenie koni w ruchu, na takich obrazach jak „Piłsudski na koniu”, czy „Berezyna”.

 

Do końca życia pozostał aktywny. Podczas II wojny światowej, odmawiał, malowania obrazów dla Niemców, zasłaniając się podeszłym wiekiem. Artysta zmarł w otoczeniu rodziny i swoich obrazów.

 

„Wojciech Kossak. Opowieść biograficzna” to bardzo ciekawa i zajmująca książka, przy której spędziłem wiele ciekawych chwil. Interesująco przedstawione zostały epoki, w których przyszło żyć malarzowi, m.in. dążenia niepodległościowe, a także odzyskanie niepodległości przez Polskę. Książkę w twardej oprawie wzbogacono licznymi zdjęciami.

 

Książkę otrzymałem dzięki uprzejmości Wydawnictwa PWN.