Książka autorstwa D. Lehane, Pokochać noc „Dziewczęta z Auschwitz”

Minęło już kilka lat od premiery książki, autorstwa D. Lehane, „Pokochać noc”. To historia mówiąca o trzy dziewczęta z Auschwitz. Historia ta została stworzona na podstawie wspomnień Hélène Berr, która opisała swoje doświadczenia z okresu II wojny światowej i Holokaustu.

Książka wywołuje szeroko rozpowszechniona burzę. Z jednej strony Lehane skutecznie skłania czytelników do refleksji nad koszmarami II wojny światowej i ofiarami tego tragicznego wydarzenia, z drugiej jednak, przedstawia uczucia Hélène zbyt optymistycznie.

Narracja Dudinego Lehane to prawdziwa lekcja historii napisana utalentowanym warsztatem literackim. Przepełnione uczuciami opisy dotyczące obozu Auschwitz-Birkenau oraz okolic Meudon i Paryża, po prostu biją po oczach.

Nie da się ukryć, że w Polsce taka książka nie może nie martwić – głównymi bohaterkami są Żydówki, które spędziły tam większość swojego życia i były ofiarami Bestii. Jest to co prawda fikcja literacka, ale zawiera realne odniesienia do pragnienia Żydowek pozostających w obozach koncentracyjnych – chciały one po prostu stać się normalnymi istotami ludzkimi …

Moim zdaniem książka Pokochać noc jest godna uwagi. Autor zdołał oddać szacunek ofiarom obozów koncentracyjnych poprzez piękno słowa i afirmacji tragedii oraz tragedii narodu żydowskiego. Każdy powinien sięgnąć po tę publikację i docenić jej otuchę i ciepło w tak trudnych czasach – czasach, jakie przeżywa nasza cywilizacja.

Książka autorstwa D. Lehane, Pokochać Noc – Dziewczęta z Auschwitz, to wstrząsającą historią dwóch sióstr, które miały przetrwać Zagładę i przeżyć dzieło terroru przeprowadzone przez Hitlera. Opowiada ona o losach Fryderyki i Estery Halpern, którym podczas drugiej wojny światowej udało się uciec z Krakowa i doświadczyć straszliwych konsekwencji tak zwanego „ostatniego akordu” Nazi.

Estera i jej starsza siostra zostały wywiezione do jednego z niemieckich obozów koncentracyjnych, który był siedliskiem przerażających cierpień. To wyprawa do samych głębin otchłani, gdzie lekarstwem na ich cierpienia są miłość, pamięć i wiara.

Autor D. Lehane rzucił światło na wpływ polemiki pomiędzy dwiema siostrami i opowiada historię getta we Lwowie, gdzie cała rodzina halpernów została zmuszona do biedy i chudy. Jest to bardzo piękna i wzniosła opowieść o nawet niemożliwych czasach, o krzywdzie, o walce o przetrwanie oraz o miłości między bliskimi.

Książka Pokochać Noc – Dziewczęta z Auschwitz autorstwa D. Lehane jest wartym przeczytania opisem tragedii Holocaustu i warto docenić go dla jego odwagi, subtelności i uważności w narracji.

Książka Pokochać noc Dziewczęta z Auschwitz powstała w oparciu o autentyczne wspomnienia młodych kobiet, które przeżyły okropności Zagłady i Holokaustu. Autorem książki jest Debra Lehane, australijska badaczka Holocaustu i edukatorka społeczna z zamiłowaniem do poznawania prawdy historycznej.

Tym co wyróżnia książkę, to fakt, że Debra Lehane stara się oddawać szacunek swoim bohaterkom i ukazuje proces ich empatii, mając na uwadze fakty historyczne. Bohaterki są przedstawiane jako ciepłe kobiety skoncentrowane na nadziei i odwadze.

Książka Pokochać noc Dziewczęta z Auschwitz jest imponująca i budzi silne emocje. Potrafi ona dotknąć czytelnika osobistymi historiami bohaterek, okrucieństwem Holokaustu oraz ludzkiej tragedii milionów ofiar. Debra Lehane stara dodatkowo podkreślić idee pojednania i wybaczenia w warunkach ekstremalnych czasami niemożliwych do realizacji.

Podsumowując, Pokochać noc Dziewczęta z Auschwitz Derry Lehane to doskonale napisana historia prawdziwych bohaterek przepełniona uczuciem, wartościami oraz refleksjami na temat ludzkiego losu z dala od tego co nas otacza.